Tinder-treffien uusi muoto
Olen jutellut viikon verran Tinderissä ihan mukavan tuntuisen miehen kanssa. Hän ei ole ehkä sellainen perusmies, josta yleensä kiinnostun, mutta juttua on lentänyt kuitenkin päivittäin. Eilen mies pyysi saada puhelinnumeroani, jotta voisimme siirtyä Whatsappiin viestittelemään. Hetken empimisen jälkeen suostuin vaihtamaan numeroita (vituttaa, kun puhelinluettelo on täynnä jotain tindermikkoja, tindertommeja ja tinderjoonaksia), ja siirryimme pois Tinderistä.
Hetken keskustelun jälkeen mies sitten kysyi, että puhutaanko mielummin puhelimessa: ”Olisi kiva kuulla sun ääntä :)” Reaktioni lukiessani viestin oli jotain alla olevan kaltaista.

Vihaan siis muutenkin puhua puhelimessa, jotenkin en vain osaa lärpättää turhia, ja hoidan puheluni mahdollisimman nopeasti, enkä oikeastaan koskaan soita kenellekkään kysyäkseni kuulumisia. Sitten tulee mies, kaiken lisäksi joku Tinder-mies, joka ehdottaa, että soitellaanko. Mitä vittua?
No, hetken miettimisen jälkeen sanoin, että soitellaan vaan illalla. Puhelimen soidessa vähän jännitti, mutta yllätyksekseni juttua lensi niin paljon, että puhuimme jatkuvasti toistemme päälle, ja puhelun päätyttyä näytöllä luki puhelun kesto: 1 h 49 min. Voisi kuvitella juttelun sujuvan livenäkin. Ehkä uskallan lähteä ihan oikeille treffeille tyypin kanssa.
En tiedä, onko ihan yleistä soitella tuntemattomien kanssa, mutta positiivinen kokemukseni osoitti tämän kannattavaksi Tinder-matchin hauskuuden tarkistuskeinoksi. Suosittelen.
Onko joku muukin kokeillut pre-deittailua (keksin juuri uuden käsitteen) Tinder-pariensa kanssa puhelun välityksellä?