Koronakotoilu: Ajattele, miten hyvin asiat ovat juuri nyt

Meillä kaikilla on nyt varmasti liikkeellä erilaista levottomuutta. Monilla on jo ihan oikeita huoliakin koronan tiimoilta; terveydellisiä, taloudellisia ja koko kasa muitakin harmittavia vaihtoehtoja. Joillain ei ole juuri nyt näistä mitään, mutta silti olo on epämääräisen tyytymätön ja levoton.

Annan yleisneuvon, joka sopii useimmille. Oikeastaan melkein kaikille, jotka eivät ole itse (tai joiden läheinen ei ole) juuri nyt vaarallisesti sairaana tai elämäntilanne muuten ole aivan kohtuuton.

Ajattele, miten hyvin asiat ovat juuri nyt.

Ei kaikilla, eikä kaikkialla, mutta jos nyt ihan vaan keskityt tähän meneillään olevaan tilanteeseen ja vain itseesi. Oletko kotona sohvalla? Työpaikalla pitämässä taukoa? Istutko autossa odottamassa jotakuta kyytiin? Oletko juuri aivan hiilenä lapsille, kun kotikoulu riipii kaikkien osapuolien hermoja? Tapatko aikaa ja surffaat levottomana iltapäivälehtien sivuilla stressaantumassa?

Koronan sekoittaessa kaiken, mihin olemme tottuneet, voi olla vaikea keskittyä hetkeen. Läsnäoloharjoitus voi kuitenkin olla ihan paikallaan, vaikka se tuntuukin vaikealta.

Kokeile kuitenkin, jos siihen vaan on mahdollisuus! Kun keskityt nyt ihan juuri siihen missä olet, sinulla saattaa olla kaikki juuri nyt oikein hyvin.

Katsele ympärillesi ja mieti mitä juuri nyt tapahtuu, missä olet, mitä tunnet ja mitä näet. Aika usein tilanne on oikeastaan aika hyvä, jos sulkee pois kaiken päässä pyörivän taustahälyn, pelot ja levottomuuden.

Olen itse yrittänyt harjoittaa läsnäolojuttuja viime kesästä vaihtelevalla menestyksellä. En ole siinä ihan kauhean hyvä, mutta yritän. Mieheni on vähän hymistellyt niille aina välillä. Nyt kuitenkin, kun olen välillä levoton tässä kaikessa, on hän nimenomaan tullut viereen ja sanonut ”Ajattele, miten hyvin asiat ovat juuri nyt!”. Ja hyvinhän ne ovat olleet. Monella eri tavalla. Levottomuus ja stressi on pyörinyt mielessäni ja saaneet minut pahalle päälle, vaikka olen juuri samalle hetkellä omassa kodissani nauttimassa takan lämmöstä mieheni silitellessä minua kirjaa lukiessaan. Tai  vaikka kävelyllä mitä kauneimmassa aurinkoisessa kevätsäässä ilman kiirettä mihinkään suuntaan.

En voi tietää mitä tapahtuu huomenna, kuukauden päästä ja puolen vuoden päästä, mutta juuri nyt tässä hetkessä kaikki on oikein hyvin.

Nyt kun jatkoon ja tilanteen kehittymiseen ei hurjasti voi vaikuttaa, olisi oikeasti hyvä jättää murehtiminen minimiin ja yrittää palauttaa itsensä tulevaisuuden mahdollisista hankaluuksista ihan tähän hetkeen. Se ei ratkaise mitään, mutta ei ratkaise myöskään murehtiminen ja levottomuus. Murehtiminen ja levottomuus kuitenkin vievät voimavaroja. Läsnäolohetki puolestaan voi palauttaa niitä ja saada sinut paremmalle mielelle.

Yritetään keskittyä hetkeen me, joilla asiat ovat nyt just ihan hyvin!

Puheenaiheet Hyvä olo Mieli Ajattelin tänään