Vain elämää: aitoja tunteita vai tuotettua viihdettä?

ve000e9zzf.jpg

Kuva: Nelonen

Pian se alkaa! Vain elämää -sarjan kolmas kausi alkaa tänään perjantaina erikoispitkällä ensi-iltajaksolla, joka vetänee puoli Suomea televisioruutujen ääreen. Minä kuulun myös niihin nykyisiin nuoriin aikuisiin, jotka ovat kasvaneet katsoen Uuno Turhapuroja, joten Vesa-Matti Loiri on oiva valinta ensimmäisen jakson päätähdeksi. On myös hyvä, että ensimmäinen jakso on erityisen pitkä, koska kaikki osallistujat ansaitsevat oman esittelynsä tuotantokauden aluksi.

Mitä sitten odotan tältä uudelta kaudelta? Rehellisesti sanottuna lähden tämän kauden käänteisiin hiukan sekalaisin tuntein. Olen pitänyt molemmista edeltäneistä Vain elämää -kausista, ja uskon tämän kauden pääsevän samoihin sfääreihin, ainakin taidollisesti. Tälle kaudelle on saatu mukaan aikamoinen Holy Grail suomalaiselta viihdetaivaalta, kuten joku asian ilmaisi tällä viikolla, ja selkeästi nyt on saatu mukaan ne tähdet, joita on yritetty ohjelmaan alusta asti. Tähän tiivistyykin se negatiivinen ennakkoasetelma tämän uuden kauden suhteen: tuntuu hiukan siltä, että nämä suuret tähdet ovat lähteneet mukaan laskelmoidusti, kun jo kahden kauden jälkeen on osoitettu ohjelmaan osallistuneiden tähtien kokeneen hurjan suosion nousun. Epäilen hiukan sitä, saadaanko tällä kaudella aikaiseksi ensimmäisen kauden välitöntä tunnelmaa, tai toisen kauden laulullista ilotulitusta. Toisaalta, kyseessä ovat rautaiset ammattilaiset, joilla on tunneside omaan materiaaliinsa sekä omaan elämäänsä artistina, joten aivan varmasti aitoja tunteita ja upeita esityksiä saadaan nähdä myös tällä kaudella!

ve000e9zzk.jpg

Kuva: Nelonen

Itse odotan eniten ehkä Apulannan Toni Wirtasen esiintymistä ohjelmassa. Toivon todella, että Toni onnistuu olemaan ruudussa oma itsensä, ilman mitään roolia, ja että koko kansalle välittyy Tonin älykkyys ja taiteellisuus. Onhan se myös ihan älyttömän siistiä, että tällaisessa ohjelmassa on mukana punk-juurilta ponnistaneen bändin keulakuva, jonka kynästä on syntynyt klassikoita, kuten”Silmämuna” ja ”Ilona?” sekä ”Maanantai” ja ”Koneeseen kadonnut”. Toinen suosikkini tältä kaudelta on Elastinen, sillä hän on vain niin positiivinen ja rehdin oloinen! Tosiasiassa näihin kaikkiin kolmannen kauden artisteihin liittyy paljon muistoja oman elämäni varrelta. Ehkä paras näistä muistoista on Samuli Edelmann pikkukaupungin kesäfestareilla vuosituhannen vaihteessa ”Kaikki tahtoo” -hitin siivittämänä: hiukan tuhdimmassa kunnossa ollut Edelmann oli selkeästi kuunnellut edellisen esiintyjän keikkaa, jolle kaikki olivat huutaneet perinteistä ”paita pois!” -huutoa; kukaan ei huutanut sitä Samulille, mutta Samuli otti silti paidan pois. :)

Vain elämää

Nelonen alkaen pe 19.9. klo 20.00

Ruutu

 

kulttuuri musiikki suosittelen uutiset-ja-yhteiskunta
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.