Mikä on muuttunut vegaaniuden myötä?

Elämäni on muuttunut aikalailla siitä, kun olin vielä sekasyöjä. Huomaamiani seikkoja ovat muunmuassa…

… naurettavan paljon kutistunut kauppalasku

Sekasyöjänä käytimme helposti 500 – 600 euroa kuussa ruokaan. Ja ihan normaaliin salilla kävijöiden ruokaan, ilman ”hifistelyitä” (tarkoitan siis esimerkiksi tuoreita yrttejä, erikoisempia mausteita ja niin edelleen).

Nyt kauppalaskumme on noin 250 euroa kuussa! Se on noin puolet vähemmän kuin ennen ja se sisältää myös esimerkiksi mainitsemiani tuoreita yrttejä. Vegaaniusko kallista?

Qvinoa-Burgerit (1).JPG

… hyvä olo ruokailun jälkeen

Valehtelematta joka kerta ennen, ruokailun jälkeen tuli nuupahtanut olo. Kokeilin vaikka ja mitä! Söin esimerkiksi protskut ja hiilarit eri aterioilla kun kuulin, että joillain väsyttää niiden syöminen samaan aikaan. Ei auttanut. Karsin joitain ruoka-aineita pois, esimerkiksi höttöhiilarit. Ei auttanut sekään.

Nykyään ruoka tuntuu oikeasti polttoaineelta. Tankkauksen jälkeen jaksaa taas, ilman hidastelua.

Hedelmät (5).JPG

… monipuolistunut ruokavalio

Söimme ennen todella paljon päivästä toiseen samankaltaisia ruokia, samoilla mausteilla maustettuina. Nykyään kokeilemme paljon rohkeammin uusia juttuja.

DSC_0338.JPG

… kadonnut aamujäykkyys

En ole huomannut juuri muita hyötyjä reumani suhteen, kuin kadonneen aamujäykkyyden. Olin aiemmin kankea kuin rautatanko aamulla mutta nyt nousen varsin  reippaasti sängystä.

Kasvisruokavaliota pidetään reuman kannalta varsin hyvänä Välimeren ruokavalion lisäksi ja suosittelenkin kaikkia tulehduksellisia nivelsairauksia sairastavia kokeilemaan kasvisruokavaliota.

Karjalanpiirakat (4).JPG

… vähentynyt ruokahävikki

Koska kasviperäiset tuotteet säilyvät paljon kauemmin, on ruokahävikkimme vähentynyt todella merkittävästi. Tuoreet kasvikset tulee syötyä nopeasti pois ja esimerkiksi seitan- ja soijatuotteita voi syödä todella kauan senkin jälkeen, kun pakkaus on avattu (toki aina kannattaa käyttää silmiä ja nenää varmistaakseen ruoan olevan vielä ok). Lisäksi esimerkiksi kasviperäisissä jugurteissa on paljon pidemmälle parasta ennen -päiväys, kuin maitoa sisältävissä vastaavissa tuotteissa.

Jälkeenpäin harmittaa, miten paljon esimerkiksi lihaa joutui heittämään pois, koska se ehtikin pilaantua jääkaapissa.

 

VILKAISE MYÖS:

Miksi valitsin veganismin?

7 stereotypiaa vegaaneista.

puheenaiheet syvallista
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.