Adventtikynttilät
Yhtään ei ole vielä lähestyvän ensimmäisen adventin fiilistä varmaankin siitä syystä, että talvi antaa odotuttaa itseään. Eilisistä firman pikkujouluista pikkuisen joulufiilistä saaneena päätin heti herättyäni näperrellä adventtikynttelikön. Ensimmäinen ajatus oli käyttää vanhoja pieniä saviruukkuja, mutta kun niitä ei penkomisesta huolimatta löytynyt kuin kolme, päädyin tähän varaston uumenista löytyneeseen puuastiaan. Täytin sen hienolla akvaariohiekalla ja päällystin sammaleella. Suihkuttelemalla sammal pysyy todennäköisesti kauniina jouluun saakka, mutta mikä palomiehen unelma-asetelma tämä ei todellakaan ole. Puuruukussa kuivaa sammalta ja kynttilöitä puupölkyn päällä on näitä älä kokeile kotona -juttuja. Ainakaan lapsi- tai eläinperheessä.
Viikonloppuna pitäisi askarrella joulukorttimalleja firman lasten askarteluiltaan, joten askartelutarvikkeita olin penkonut jo valmiiksi ja kun pelkät kynttilät, havut ja sammal tuntuivat vähän kaipaavan bling-blingiä, niin ripottelin sammaleelle kultatähtiä ja sidoin kultalangat kynttilöihin, vaikka ihan kaunis oli luonnollisempanakin versiona.
Kuvissa näkyy pätkä edelleen kesken olevaa havuköynnöstä, jonka paikkaa ja valoja vielä mietin. Jostain syystä tuon jatkaminen tuntuu vaivalloiselta ajatukselta, joten taidan tehdä pari pientä puolukanvarpukranssia ja kai niitä valosarjoja pitäisi alkaa kohta etsiskelemään. Tyhjät laatikot jo löysin. Joskus vielä pääsen siihen, että kaikki tavarat löytävät käytön jälkeen paikkansa, mutta vielä ei sen aika selvästikään ole :).