Alkoholinkäytöstä

Sain vähän aikaa sitten Suvi K.lta uutta Loimua käsittelevän postauksen kommenttiboksiin tän blogin ekan postaustoiveen!

Saanko esittää postaustoiveen? Mulle osui korvaan tämä: ”itselläni ainakaan arki-iltana ei välttämättä tule juotua ihan näin vahvaa glögiä”. Haluaisin kysyä sinulta viinibloggaajana, mitä mieltä olet alkoholin nauttimisesta arkena ts. onko esim lasi viiniä ruualla joka ilta mielestäsi ihan okei vai huono tapa? Olen ymmärtänyt että kannustat ihmisiä kohtuukäyttöön, mutta mikä on mielestäsi kohtuuden raja, tai onko sellaista? 

Kysymys oli superhyvä ja itselleni ajankohtainen, sillä teen gradua nuorten aikuisten alkoholinkulutuksesta (älkää innostuko, opiskelen markkinointia Tampereen yliopistossa ja näkökulma liittyy vahvasti kuluttamiseen, en siis käsittele gradussani alkoholiannosten määrää tai sitä, mikä on tervettä ja mikä ei).

Mun mielestä kohtuuden raja on se, ettei muu elämä häiriinny alkoholinkäytöstä. Se, että ihminen pystyy liikkumaan suositusten mukaisesti, tuntee itsensä terveeksi, asettaa rakkaat ihmiset ykkössijalle ja duuninsa kakkossijalle teoissaan ja ajatuksissaan. Kohtuukäyttö ja kohtuukäytös on sellaista, josta ei tarvitse tuntea morkkista ja jota ei tarvitse selitellä.

Lasi viiniä ruoan kanssa ei mun mielestä ole yksiselitteisesti hyvä tai huono tapa, samalla tavalla kuin pieni pulla tai pala suklaata kahvin kanssa joka iltapäivä ei ole absoluuttisesti hyvä tai huono tapa. Jos päivittäinen viinilasilinen/pulla/treenisessio/puhelimen räpeltäminen aiheuttaa ongelmia terveydelle tai sosiaalisille suhteille, tai sen skippaaminen saa pasmat sekaisin, on siinä mun mielestä pohdinnan paikka. Jos ongelmia ei ole, mä en nää mitään syytä, miksei joka päivä voisi juoda lasia viiniä. Eli lasi viiniä ruoan kanssa on mun mielestä ihan ok tapa. 

Itse en juo joka ilta lasia viiniä, koska joka ilta ei tee mieli viiniä. Jumpan jälkeen, kipeänä tai jonkun lihapullat & muusi –ruoan kanssa juon mieluiten vettä. En myöskään jaksa juoda samaa viiniä montaa päivää putkeen, joten jos meillä avataan viikolla  viinipullo, tulee viiniä juotua 1,5-2 lasia per pää kahtena iltana perättäin. Omalla kohdalla kohtuuden raja menee arkena siinä, että seuraavana päivänä pystyy tekemään suunnitellut jutut. Käytännössä se on kaksi, maksimissaan kolme annosta. Yritän jumppailla 4-5 kertaa viikossa, joten jos menen aamusta salille, juon edellisenä iltana maksimissaan kaksi annosta, useimmiten en mitään. Meillä arkiviinittely ei myöskään ole säännöllistä sikäli, että se tapahtuisi aina joka viikko keskiviikkoisin. Jonain viikkona saatetaan juoda viiniä useampana arkipäivänä, jonain viikkona ei lainkaan. Fiiliksen mukaan. 

Jos kyseessä on ”iso ilta”, haluan, ettei juhlimisesta tule pahaa oloa ja seuraavana päivänä on onnellinen olo siitä, että on tullut pidettyä hauskaa. Isompina iltoina saatan juoda 6-9 annosta, aikajänteestä toki riippuen. Graduni aineistossa on toistunut pari kertaa bileiltojen ”käsistä lähteminen”. Halusin kokeilla, miltä tuntuu, kun juo niin paljon kuin haluaa, joten eräänä iltana en estellyt ja aamulla laskin juoneeni 13 annosta aikavälillä 18-04. Se oli todella paljon, enkä muista riisuutuneeni tai pesseeni meikkejä. Se oli mulle liikaa, kontrollin ja muistin menettäminen oli tarpeetonta, ihan yhtä hauskaa olisi ollut, jos olisin juonut vaikka neljä tai viisi annosta vähemmän.

Mikä teidän mielestä on kohtuukäyttöä? Mitä se tarkoittaa käytännössä?

hyvinvointi mieli hyva-olo ruoka-ja-juoma
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.