Suklaamargarita
Jos olisi pakko valita, kummasta luopuisit: suklaasta vai margaritoista?
Vaikka mä luopuisin suklaasta ihan mikä päivä tahansa, ei tarvitse onneksi valita. Sain poikaystävän serkulta suklaasokeria, kaakaolla maustettua sokeria, jota voi tietty ripotella capuccinojen päälle, mutta oikeuksiinsa tavara pääsee mun mielestä vasta margaritalasin reunuksena.
Optimistisena naputtelin googleen chocolate margarita ja tulokseksi sain herkulta vaikuttavan reseptin, johon olisi tarvittu suklaasiirappia, appelsiinilikööriä, tequilaa, kermaa, suklaalikööriä, meksikolaista suklaata ja manteliekstraktia. Ain’t nobody got time for that.
Selvittääkseni, olisko suklaamargaritasta mihinkään edes idean tasolla, heitin sheikkeriin kaapista löytynyttä kondensoidun maidon jämiä, raakakaakaojauhetta, cointrauta ja tequilaa. Pienen viilauksen jälkeen olin jo aika sairaan positiivisesti yllättynyt. Helvetin tymäkkä suklaamargaritani selvisi jatkoon. Ehkä seuraavalla kerralla laitan mukaan vähän Amaretto-likööriä tai teen sacher-version Apricot Brandyllä. Chilikin sopisi mukaan. Ja tietty jos kaapissa olisi niitä suklaalikööreitä niin laittaisin niitä.
1 suklaamargarita
3 tl raakakaakaojauhetta
2 rkl kondensoitua maitoa
2 rkl (3 cl) Golden Tequilaa
2 rkl (3 cl) Cointreauta
Iso ripaus kanelia
Jäitä sheikkeriin ja halutessasi myös juomaan
Dry sheikkaa aineksia sheikkerissä. Täytä sheikkeri jääpaloilla, seikkaa rivkaasti uudelleen ja tuplastrainaa (kaada sheikkerin strainerin ja teesiivilän) läpi viilennettyyn lasiin. Täytä lasi halutessasi tuoreilla jääpaloilla.