Maple Rosemary Bourbon Sour

Diptic-1.jpg

En ole viinalta maistuvien cocktailien, kuten martinien tai negronien suurin ystävä, mutta haluaisin kovasti oppia juomaan ja tekemään jäähilejuomia katu-uskottavampia drinkkejä. Teiniviskin peittäminen vaahterasiirapilla tuskin on kovin katu-uskottavaa, mutta ainakin olen ottanut askeleen eteenpäin Lynchburg Lemonaden tai kirsikka Red Stag Colan siemailusta.

Bongasin drinkin Sweet Peachin blogista, mutta alunperin resepti on hitiksi muodostuneen Mason Shakerin kehittäjien Shake -kirjasta (tiedoksi Äidille ja Villelle, että Shake löytyy myös mun joululahjalistalta ;). Bourbon ja vaahterasiirappi pelaavat täydellisesti yhteen ja drinkki saa kivaa twistiä rosmariinista ja sitruunasta. Vaahterasiirapille pisteet myös helppokäyttöisyydestä – meidän keittiöstä oikeasti pitäisi löytyä sokerilientä, mutta en ikinä muista keittää sitä varastoon. Mikäli muuten käytät jotain muuta kuin järvikylän rikkaruohoja, rosmariinia ei kannata käyttää liikaa, sillä yliannostuksena se antaa juomaan hieman saippuaisen maun.

6 cl bourbonia 
3 cl tuorepuristettua sitruunamehua
1,5 cl vaahterasiirappia
1,5 rosmariininoksaa
(1 rkl kananmunan valkuaista, mikäli haluat drinkkiin hieman pehmeämmän maun ja komeamman vaahdon)
Jäitä

Puserra rosmariininoksaa hieman kämmenessä ja heivaa se bourbonin, sitruunamehun, vaahterasiirapin ja halutessasi valkuaisen kanssa sheikkeriin.Sheikkaa juomaa aggressiivisesti 15-20s, äläkä huijaa sheikkauksen kanssa! Mikäli haluat hifistellä, jäähdytä rocks-lasi täyttämällä se jäillä sillä välillä kun sheikkaat juoman. Siivilöi juoma lasiin ja koristele rosmariininoksalla sekä halutessasi sitruunaviipaleella.

Onko jollain muulla samanlaista klassikkodrinkkiprojektia?

 

Psst.. Decanterin 15% alennuskoodi VIINILLA on vielä pari päivää voimassa! Käykäähän siis shoppaamassa joululahjat ajoissa!

 

koti ruoka-ja-juoma