Parsaa, proseccoa ja chardonnayta

chardonnay_sudtirol_alto_adige.jpg

parsat.jpg

prosecco.jpg

prosecco_lasi.jpg

parsarisotto.jpg

Löysin muuten kivan jutun ja samalla uuden seurattavan  Sommelier Scribbler -blogista. Sommelier Sarahilla oli muutama kiva vinkki viinin ja parsan yhdistämiseen:

  1. Grillaa parsa
  2. Yhdistä parsaan kermainen tai rasvainen kastike, kuten hollandaise
  3. Yhdistä parsan kanssa helpommin lähestyttäviä ruokia, kuten ilmakuivattua kinkkua tai juustoa

Parsan kanssa sopivat kuulemma hyvin rieslingit, grüner veltlinerit, pinot grisit ja chenin blancit.

Viime torstain Hesarista napatun Master Chef Kiran parsarisottoresepti taisi noudatella täysin Sarahin ohjeita. Risottoon lisättiin kermaista parsapyretä, lopussa tietenkin parmesania ja voita ja risoton päällä olevat parsat käytettiin nopeasti kuumalla pannulla. Me juotiin taas netistä tilattua Alto Adigen chardonnayta, jonka hapokkuus ja kukkaisuus sopi hyvin risottoon. 

Pääruoaksi syötiin kuhaa herne-salotti-pekoni -pedillä. Pääruoka oli hyvä muistutus siitä, että viinivalinnoissa kannattaa olla joskus vähän konservatiivinen ja tyytyä pitäytymään ruoan kanssa samalla maantieteellisellä alueella. Hapokas ja hedelmäinen italo kun oli liikaa suomalaiselle järvikalalle.

 

Jääkaapissa odottaa jälleen nippu perjantaiparsaa. Tänään tosin tekee mieli rieslingiä.

kulttuuri suosittelen ruoka-ja-juoma sisustus
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.