Alkukesän parhaita juttuja: ruokaa, kulttuuria, seikkailuja

Oon ollut kohta kuukauden ”lomalla” (siis kirjoittanut gradua ja blogia kirjastossa päivät pitkät) ja oon nauttinut vapaista aikatauluista suuresti. Kesään liittyy usein paljon täyttymättömiä odotuksia ja pientä ahdistusta toimeentulosta, mutta nyt tuntuu tosi hyvältä elää juuri tätä kesää ja täyttää kalenteri kirjoittamisella ja huvittelulla.

Seuraavassa muutamia iloisia juttuja viime viikkojen ajalta:

Musa ja keikat

Nyt kesällä on niin ihanaa käydä keikoilla ja festareilla, kun voi olla ulkona, tanssia lenkkareissa ja kävellä valoisaan aikaan kotiin. Olin jo muutaman viikko sitten Radio Helsingin kesälivessä Musatalon terassilla, ensi viikolla menen ehkä Stadin juhannukseen ja elokuussa Flow’hun kolmeksi päiväksi. Myös Allas sea poolin kesäkeikat (Vesta 19.7. ja Olavi Uusivirta 31.7.) kiinnostavat. Ja Nosturin Katto auki -keikat, esim. Maustetytöt 4.7….

Kasvitieteellisessä istuskelu

Olen asunut jo kolme ja puoli vuotta Kaisaniemen kasvitieteellisen puutarhan naapurissa, mutta ensimmäisenä kesänä en tajunnut hyödyntää tätä paikkaa ollenkaan. Viime vuonna kuitenkin tajusin, miten kaunis, ylväs ja rauhallinen paikka ulkopuutarha on.

Olen nyt ottanut tavakseni mennä tänne käyskentelemään ja lukemaan kirjaa lämpiminä arki-iltoina ja viikonloppuisin keskellä päivää. Suihkulähde solisee ja Kaisaniemen puiston epämiellyttävät hajut ovat kaukana aidan takana.

(Tosin yhtenä erityisen kauniina päivänä Ferrante-lukuhetkeni keskeytti eläimellinen näky: näin tenniskenttien takana jonkun pariskunnan paneskelemassa puskassa, joka ei kovin paljon peittänyt. Helle saa näköjään sekä ihmisten aivot että siveellisyyden sulamaan pois.

Tavallaan tällainen toiminta oli loogista, koska idyllin akateemiseen määritelmään kuuluu se, että jokin groteski tai primitiivinen elementti tunkeutuu idylliin ja korostaa sen ylimaallisuutta. Kasvitieteellinen pysyy mun mielessä tästä oudosta tilanteesta huolimatta puhtoisena paikkana.)

Puutarhassa istuskelu ei maksa mitään, ja kasvihuoneisiinkin pääsee museokortilla ilmaiseksi. (Edellä mainittujen lemmenpuuhien harrastamisesta voi sen sijaan saada sakot.) Ulkopuutarha on auki joka päivä klo 9 – 20, joten sinne ehtii hyvin työpäivän jälkeenkin. Viola-kahvilasta voi bongata mut juomassa jäälattea tai syömässä keittolounasta.

Suomenlinna

Suokki on aina ollut mulle tärkeä paikka, johon liittyy sekä lapsuusmuistoja että muistikuvia viinin juomisesta kallioilla. Tänä kesänä oon ollut siellä jo ennätykselliset kolme kertaa. Suomenlinnassa on kaikenlaisia museoita enemmän kuin uskoisi (esim. Sotamuseo, Nukkemuseo, Ehrensvärd-museo…), mutta oikeastaan musta on kaikkein kivointa vain kiipeillä linnoitusten päällä tai sukeltaa muurien sisäpuolelle ja miettiä, miltä siellä on tuntunut sotia joskus 1800-luvulla.

Kuvissa appelsiinimutakakkua Cafe Silosta, croissanteja ja kauracappuccinoja Café Vanillesta.

Taidehissan kurssi

Otin yhden avoimen yliopiston kesäkurssin taidehissan perusopinnoista ja oon ollut luennoilla aivan haltioissani. Uutta tietoa pitää ottaa haltuun aika paljon ja kahden ja puolen tunnin luennoilta tulee kirjoitettua valtavasti muistiinpanoja, mutta se ei haittaa, koska opiskelu on niin nautinnollista.

Yritän tosin olla muuttumatta sellaiseksi ärsyttäväksi seuralaiseksi, joka kertoo jatkuvasti kaikenlaisia arkkitehtuurifaktoja historiallisista rakennuksista (ihan kuin How I met your motherin Ted). Ehkä sille tasolle päästäkseen vaaditaan vähän enemmän kuin yksi 1600 – 1800-lukua käsittelevä kurssi.

Kesäruokaa: letut, raparperi ja perunat + valkosipulikastike

Paras lounas, jonka tällä hetkellä itselleen voi tehdä on tällainen:

<3 uusia perunoita: keitä
<3 savutofua ja kesäkurpitsaa: pilko ja paista
<3 kaura fraichea, yksi hienonnettu valkosipulin kynsi, sitruunapippuria: sekoita yhteen

Tästä yksinkertaisesta ruoasta tuli niin hyvää, että melkein liikutuin siitä, miten hyvin pidän itsestäni huolta kokkaamalla tällaisia juttuja.

Jälkkäriksi oon nauttinut viime aikoina lettuja (ohje) ja raparperikaurapaistosta:

<3 pari raparperinvartta kuorittuna ja pilkottuna
<3 pari desiä kaurahiutaleita
<3 muutama iso nokare margariinia
<3 kanelia

Sekoitin kaikki ainekset uunivuoassa ja paistoin 200 asteessa 20 minuuttia. Söin sekä tätä paistosta että lettuja Ainon vegaanisen omenahyvejätskin kanssa.

Kesäluettavaa: Keskusteluja ystävien kesken (Sally Rooney)

Mä en innostunut tästä romaanista vielä sen perusteella, mistä se kertoo (neliödraamasta ja parikymppisen tytön ja kymmenen vuotta vanhemman miehen suhteesta), mutta kun aloitin lukemisen, teksti veikin mukanaan niin että luin tämän tosi nopeasti.

Tykkäsin erityisen paljon siitä, miten hukassa päähenkilö on koko ajan itsensä, mielensä ja kehonsa kanssa (samastun), mutta miten tämä säilyttää silti itsevarmuutensa. Minäkertoja tarkkailee muita henkilöhahmoja ja tekee tosi teräviä, psykologisia huomioita. Välillä yhden keskustelun sävyjen vatvominen vähän väsytti, mutta toisaalta mä teen samaa itse jatkuvasti.

Romaani on juuri sellaista täydellistä luettavaa kesälle: kepeää mutta ei liian pinnallista. Odotan että itseäni vain neljä vuotta vanhempi Sally Rooney julkaisee lisää!

Joogaretriitti

Kun tämä postaus tulee ulos, olen kaukana Pielavedellä rauhoittumassa. Lähdin sunnuntaina retriitille, jossa ei tehdä mitään muuta kuin syödään, joogataan ja kirjoitetaan. Ja saunotaan ja uidaan. Oon kaivannut tällaista lomaa niin paljon, että oon hekumoinut ajattelemalla tätä viikkoa jo toukokuusta asti.

Koska en ehtinyt viime viikolla kirjoittaa muita ajastettuja postauksia, palaan tänne vasta juhannuksen jälkeen. Poistan myös kaikki somet kännykästä junamatkan aikana, mutta en usko että kukaan edes huomaa etten päivitä instaa vähään aikaan.

Toivottavasti teillä on rauhallinen, maaginen ja lempeä juhannusviikko <3 Mä lähden nyt junalle, heippa!

<3 Maria

Voisit tykätä myös:

Helmikuun suositukset

Kirjasuositus: Suomi-versio Handmaid’s talesta

Seuraa INSTAGRAMISSA / BLOGLOVINISSA <3

kulttuuri tapahtumat-ja-juhlat ruoka-ja-juoma musiikki
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.