Minäkin haluan osallistua: Oudot tapani

Untitled.jpg

Lilies & Life blogissa oli hauska postaus oudoista tavoista, ja koska minullahan niitä riittää, oli pakko listata myös omani.

Eli oudot tapani, olkaapa hyvät:

Tarkistan nukkumaan mennessäni puhelimen herätyskellon vähintään 3 kertaa. Eikä riitä, että näen sen herätyskellon ikonin siinä puhelimen näytöllä, vaan pitää käydä tarkistamassa, että onhan herätys varmasti oikeaan kellonaikaan ja oikealle päivälle. Ja viimeisellä tarkistuskerralla pitää tarkistaa, että enhän vahingossa muuttanut asetuksia edellisen tarkistuksen yhteydessä. Sairasta, tiedän.

”Mieluummin ajoissa kuin myöhässä” on minun mottoni, ja se tarkoittaa käytännössä sitä, että varaan ihan liikaa aikaa esimerkiksi välimatkoihin. Tämän vuoksi joudun odottelemaan määränpäässäni usein puolesta tunnista varttiin.

En kuljeta puhelinta mukanani juuri missään ja kotonakin se on suurimman osan ajasta äänettömällä. Onneksi ne jotka minulle ruukaavat soitella ovat tottuneet siihen, että todennäköisesti en vastaa puhelimeen.

Jos olen bussissa tai junassa yksin, pidän kuulokkeita korvilla, vaikken edes kuuntelisi musiikkia. Eipähän kukaan vahingossakaan erehdy juttelemaan.

Ennen nukahtamista on pakko lukea kirjaa, vaikka olisin kuinka väsynyt. Usein tämä tarkoittaa sitä, että luen puoli sivua ja nukahdan.

Aina kun valmistamme tai alamme syömään pizzaa, minun on pakko huutaa ”PIZZAPERJANTAI”. Tämä on jopa niin pakkomielteistä, että kuiskaan sen itselleni, vaikka olisin yksin kotona.

Suljen aina kaikki sovellukset puhelimestani käytettyäni niitä, vaikka todennäköisesti käyttäisin samaa sovellusta muutaman minuutin kuluttua uudelleen. Ajattelin virheellisesti tämän säästävän akkua, mutta ilmeisesti akkua kuluu enemmän sovelluksen avaamiseen. Tavastani en kuitenkaan aio luopua.

En käytä nukkuessani tyynyä, mutta minulla on pakko kuitenkin olla tyyny. Tyyny on sitä varten, että voin rutata sen mytyksi leuan alle lukiessani sängyssä ja työntää sen pois ruvetessani nukkumaan.

Kuvituskuvina on valokuvat, joita yritettiin ottaa minusta CV:tä varten. En myöskään osaa olla valokuvattavana normaalisti, kuten kuvista huomaa.

 

Voit seurata minua täällä:

Bloglovin       Blogit.fi

suhteet oma-elama hopsoa
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.