Verhoton makuuhuone

DSC_5581.JPG

DSC_5580.JPG

Muutaman kuukauden kuluttua on asuttu tässä talossa jo kaksi vuotta! Pikku juttuja, mitkä on ”häirinneet” silmää, on tietysti tuona aikana tullut mieleen. Yksi on ollut makuuhuoneen pitkä verho. Lähinnä verhon aukeamissuunta. Verhot koko taloon hankittiin täältä, samoin niiden asennus. Pitkä pimentävä verho liukuu kiskossa naruja vetämällä. Silloin, kun verho ei ole ikkunan edessä, se on ollut kasassa ikkunan oikeassa laidassa. Minun silmää tämä häiritsi, koska se sai makuuhuoneen nurkan näyttämään jotenkin ahtaalta (varsinkin yöpöydän asennuksen jälkeen). Jos sängysssä puolestaan halusi vain makoilla ja katsella ulos, oli verho mielestäni liikaa ikkunan edessä. Niinpä yhtenä päivänä napsuteltiin verho irti kiinnikkeistään ja se pääsi samalla pesuunkin. Onneksi tuo verhon pesu onnistui ihan kotikoneessa 30 asteessa! Selvitin myös ostopaikasta, onnistuuko kiskon kääntäminen ja siten siis verhon kasaantumissuunnan muuttaminen ihan itse. Ilokseni sain vastauksen, että pitäisi onnistua, koska kiskon profiili on identtinen. Käytännössä siis koko kisko vain irroitettiin seinäkannakkeista ja pyöräytettiin ympäri. Jos kisko olisi ollut erilainen toiselta puolelta, olisi jouduttu hankkimaan kokonaan uusi kisko, mikäli olisi vielä mieluiltu muuttaa verhoa toiseen reunaan. Onneksi muutos onnistui näin helpolla.

Pari yötä nukuttiin ilman verhoa, illat ovat jo sen verran pimeitä ettei nukkumaan mennessä valoisuus päässyt häiritsemään. Makkari näytti minusta ihanan pelkistetyltä ilman verhoa. Nyt verho on jo takaisin paikoillaan, muutoksesta voisin laittaa ihan omat kuvat sitten!

Täällä muuten ollaan vieläkin klo 13 aamutakissa ja tukka yön jäljiltä nutturalla. Eilen olin parhaitten ystävien kanssa ulkona. Parannettiin maailmaa, kyllä helpotti <3

Rauhallista lauantain jatkoa!

 

koti sisustus