Pukuhuoneen muutos
Tänään sateinen aamu alkoi meillä pienellä muutos hommalla. Pukuhuoneessa olevat Ikean hyllyt tuntuivat alussa oikealta valinnalta, ajattelin, että niihin saa kivasti esille vaikkapa pyyhkeitä yms. Todellisuudessa hyllyt ovat olleet pääsääntöisesti tyhjät=turhat, pyyhkeet on säilytetty kaapissa. Siivouspäivinä olen pyyhkinyt pölyjä tyhjiltä hyllyiltä ja miettinyt, miksi ihmeessä nämä ovat edes tässä. Joten tänään sitten tartuttiin tuumasta toimeen. Hyllyt ovat poissa, samoin pyyhkeille tarkoitetut tapit. Seinässä olevat reiät on kitattu, seinä odottaa maalausta ja hyllyt ehdin myös pistää jo myyntiin! Pikkuruinen ”huone” tuntui avartuvan kertaheitolla. Keräsin kollaasiin mahdollisia uusia juttuja pukuhuoneeseen.
Juuri nyt haluaisin ehdottomasti tuon House Doctorin peilin (1), mutta miksi AINA löydän ne kalleimmat vaihtoehdot! Myös pyyhkeille ajatuksissa oli hankkia jostakin mustat tangot/ tanko (2. MENU, 6. IKEA). Kodinhoitohuoneen puolella meillä on yksi pyyhetanko, mutta siinä usein tulee kuivalteltua märkiä pyyhkeitä tai pyykkejä. Elloksen valikoimista löytyi myös kivat matot (3.) ja kylpypyyhkeet (4.), joille olisikin oikeasti tarvetta. Viime viikolla Ikeassa pyörähtäessa silmiin osui aivan ihana iso kaktus (5.), sen verran jäi mieltä kaivamaan, että pitänee kipaista joku päivä ostoksille uudemman kerran. Alla vielä kaksi inpis kuvaa, joista tuon ensimmäisen olenkin tallentanut Pinterestistä jo kauan sitten. Peili jäi mieleeni ja silmiini jo silloin!
Katsotaan, mitä saadaan viikonloppuna aikaan. Mies on paikkaillut seiniä vähän muualtakin talosta. Joku, kun on tuon tuosta siirrellyt mm. tauluja, joten seinissä on reikiä siellä täällä. Jospa nyt näitten paikkailujen jälkeen taulut pysyisi paikoillaan tovin. Omaa silmääni kyllä häiritsee pienetkin naarmut, vaikkei niitä nyt kauempaa näkisikään.
Hyvää viikonlopun jatkoa!
P.S. Muistakaa Instagram ja Snapchatti @riikka.luukkain
<3