Make me a bird
Voi maanantai.
Saatan toistaa itseäni, mutta väsyttää. Väsytti valmiiksi jo lauantaina, mutta päädyin jäämän töihin puoleenyöhön asti, ja kun seuraavana aamuna kännykän herätyskello soitti aamuvuoroon, olisin tapojeni vastaisesti kyllä voinut heittää puhelimen seinään. Mutta siitäkin selvittiin, ja jaksoin kuin jaksoinkin lähteä töiden jälkeen juoksulenkille ihanan kirpeään pakkasilmaan auringon ollessa juuri laskemassa, melko täydellistä.
Muutenkin oli sellainen olo, että pitkä lenkki yksin tuli tarpeeseen, jotta ehti edes vähän saada kaiken kiireen ja väsymyksen keskellä ajatuksiaan järjestykseen. Sen jälkeen olikin illalla vielä vuorossa piparkakkujen leivontaa, tuloksista saatte aivan varmasti kuvamateriaalia myöhemmin, sen verran hieno suunnitelma meillä on niiden varalta.
Mutta pitkälle venähtäneet leipomistalkoot eivät tietystikään parantaneet tuota väsymystilannetta..
Parasta väsymyksen keskellä siis kuitenkin keskittyä olennaiseen ja positiiviseen:
– Ilmoittauduin juuri 28.2. järjestettävälle Maltan puolimaratonille. Olin muutenkin menossa keväällä käymään Maltalla, ja maraton sattui sopimaan täydellisesti aikatauluun. Nyt on siis viimeistään aika ryhdistäytyä juoksutreenien suhteen!
– Tänään on onneksi vapaapäivä, ehdin siis mm. siivota kaaoksen vallassa olevan kotini, siellä kun en ole tuntunut ehtineeni käymään muuta kuin kääntymässä viimeisen parin viikon aikana. Ja heti tuntuu elämä olevan enemmän hallinnassa, kun koti on siisti. Vielä kun saisi pyykit taas pestyä..
– Tänään ehdin illalla Bodypumpiin ja ehkä ennen sitä viereiseen kauppakeskukseen vihdoin ja viimein ostamaan talvijuoksutrikoot.
– Sitä ennen ehdin kotona kuunnella joululauluja, ottaa päikkärit ja juoda mukikaupalla kaikessa rauhassa teetä.
– Edelleen ilostuttaa eräs uutinen, jonka voisin nyt vihdoin täälläkin paljastaa: tiedossa on BLOGIMUUTTO reilun kuukauden päästä! Siirryn siis tammi-helmikuusta alkaen bloggaamaan Tehy-lehden uudistetuille nettisivuille! Blogin sisältö itsessään ei kylläkään tule näillä näkymin muuttumaan, pelkästään osoite. Tiedossa on siis jatkossakin pohdiskeluja niin työstä sairaanhoitajana kuin Norjastakin tällaisen pohjoismaisen maahanmuuttajan näkökulmasta, sekä kaikenlaisia sekalaisia mietintöjä arkielämästäni täällä. Toivottavasti seuraatte mukana! Ilmoittelen kyllä tarkemmin vielä asiasta lähempänä.
Postauksen kuvat ovat muutaman viikon takaa Oslon ihanalta Majorstuan alueelta, jossa tulee kyllä käytyä aivan liian harvoin, itse ja oikeastaan kaikki ystävänikin asuvat nimittäin juuri toisella puolella kaupunkia. Täytyy kuitenkin käydä joulutunnelmoimassa vielä sielläkin!
Hyvää ja pirteämpää alkanutta viikkoa!