Ihanaa, viikonloppu! Visusti läppärin ääressä tosin..
Onpa ollut blogissa melko pitkään melko hiljaista, sattuneesta syystä. Seuraavana vuorossa olisi Norja-projektissa nimittäin itse työnhaku, mutta sattuneista syistä (lue: laiskuus, saamattomuus, kiire, muu elämä) hakemusten kirjoittaminen on siirtynyt ja siirtynyt. Tajusin myös, että siitä on jo aika pitkä aika kun olen viimeksi varsinaista työhakemusta kirjoittanut. Tällä alalla ei varsinaisesti juurikaan ole tarvinnut työpaikkoja hakea (poikkeuksiakin toki on), tähän mennessä on ainakin minut ja aika moni kaksi vuotta sitten valmistuneista opiskelukavereistanikin pyydetty suoraan töihin esimerkiksi vanhaan harjoittelu- tai kesätyöpaikkaan. Myös puskaradio tuntuu olevan melko yleinen rekrytointikeino näissä hommissa.
Nyt ei kuitenkaan puskaradio oikein voi laulaa tänne Suomeen saakka, joten hakemusten kirjoittelulta ei voi nyt millään välttyä. Työhakemusten kirjoittaminen kun ei varsinaisesti äidinkielelläkään ole herkkua, saati sitten vieraalla kielellä, jota ei vielä valitettavasti niin kovin hyvin osaa tuottaa (ymmärtää onneksi sentään melko paljon paremmin). Eures-portaaliin sentään olen jo CV:ni luonut ja sitä aion jonkin verran käyttää apuna ja pohjana, kun nyt vihdoin alan kunnolla hakemushommiin tänä viikonloppuna (kalenterissanikin lukee lauantain kohdalla tiukasti ”Søknaddag”) Euresin kautta sain itse asiassa jo ensimmäisen yhteydenotonkin viime viikolla ruotsalaiselta työnvälitysfirmalta. En nyt kuitenkaan ensisijaisesti ole keikkatöitä hakemassa vaan pidempää sijaisuutta, joten vielä ainakaan sen heidän tarjoukseensa tarttunut. Euresin kautta toki myös vapaita työpaikkoja aion itse etsiä ja hakea.
Harkitsen myös vakavasti tekeväni lisäksi video-CV:n, sillä itse ainakin työnantajana ottaisin paremmin tosissaan työnhakijan, jonka olen nähnyt edes videokuvassa, enkä pelkästään paperilla. Siinä saisin myös esille (hataran) kielitaitoni paremmin, sillä hakemuksessahan kuka vain voi väittää osaavansa mitä vain. Mutta saa nyt nähdä mihin kaikkeen ainakaan tänä viikonloppuna aika ja rahkeet riittävät.
Sellaisia suunnitelmia siis seuraavaksi, eipä tarvitse tänäkään viikonloppuna miettiä, mihin aikansa kuluttaisi. Ehkä sentään hetken ehdin viettää tuolla ihanassa, aurinkoisessa kevätilmassakin, toivottavasti! Wish me luck!