Ankanrintaa oliivi-chilikastikkeella
Isänpäivänä touhusin keittiössä useamman tunnin, halusin että isäni saa parhaita herkkuja syödäkseen isänpäivänä.
Edellisessä postauksessa esittelin porkkana-ricottacrostinit, seuraavaksi vuorossa pääruoka: ankanrintaa ja chili-oliivikastiketta.
Pakko sanoa että nyt löytyi yksi suosikkikastikkeistani. Resepti löytyi Sitruunaruoho-blogista viime viikolla. Siellä kastike tarjoiltiin naudan kanssa, itse olin samoilla linjoilla kunnes törmäsin Lidlissä pakastettuihin ankanrintoihin isänpäivää edeltävänä iltapäivänä. Ankkaa oli saatava, samoin kastiketta, joten päätin että ne sopivat yhteen.
Ankanrintaa oliivi-chilikastikkeessa
2 kpl pakastettuja ankanrintafileitä
4 rkl oliiviöljyä, lisäksi 2 rkl paistamiseen
1 tl kuivattua chiliä
kourallinen basilikaa
1 sitruunan mehu ja raastettu kuori
1 tl sormisuolaa
n. 1 dl viipaloituja oliiveja
1 punainen chili viipaloituna (siemenet poistettuna)
Huomasin vasta nyt, että unohdin kastikkeesta valkosipulin! no, se ei menoa haitannut.
Itse tein kastikkeen n. 3 tuntia ennen tarjoilua, jolloin se sai maustua rauhassa jääkaapissa.
Kun ankan rintafileet ovat sulaneet, tee niihin ristiviillot ja laita kylmälle pannulle. Anna lämmön nousta ja paista fileitä kummaltakin puolelta n. 3 minuuttia. Nosta fileet folioon ja uunivuokaan. Säästä rasva, joka jäi paistamisesta.
Lisää jäljelle jääneen ankanrasvan joukkoon kastikeainekset ja kypsennä hetki pannulla.
Lisää kastike rintafileiden sekaan folionyyttiin ja paista uunissa 10-15 minuuttia, kunnes fileet ovat pinkkejä. Anna levätä folion sisällä 10 minuuttia pöydällä ennen leikkausta ja tarjoilua.
Tätä kastiketta on pakko kokeilla muidenkin lihojen kanssa. Tykästyin kauheasti kastikkeen raikkauteen ja oliivien makuun.