Aasialainen mango-chilisalaatti

img_7711.jpg

Se MadCook-illallisilla maisteltu ihana aasialainen salaatti ei päästänyt minua otteestaan ja kiiruhdin maanantaina lähistölle avattuun aasialaiseen ruokakauppaan. 

Bussissa naputin kännykällä googlesta sopivaa ja ohjetta, ihme kyllä löytyi ekalla yrityksellä! salaatti ei kyllä ulkonäöltään muistuta MadCookissa syötyä, mutta makumaailma oli jo aika lähellä, pähkinät puuttuivat toisen syöjän allergian takia. 

Alkuperäinen resepti täältä.

Aasialainen mango-chilisalaatti

1/2 mango

1/2 kiinankaali

1/2 keltainen paprika

1/2 prk herneenversoja

1/2 tuoretta korianteria

1,5 rkl kuivattua minttua

1 tuore, punainen chili

 

Sitruskastike salaatille

1 sitruuna

2 rkl riisiviinietikkaa

2 rkl seesamiöljyä

2 cm pala tuoretta inkivääriä raastettuna

1/2 yksinkyntinen valkosipuli raastettuna

suolaa

 

Silppua salaattiainekset kulhoon, muista poistaa chilistä siemenet (on tarpeeksi tulista ilmankin). Sekoita kastikeainekset ja sekoita se hyvin salaattiin. Anna maustua jääkaapissa n. 30 min ja nauti. 

Salaatti on äärimmäisen raikas, jos et pidä sitruunasta niin kannattaa ryhtyä tähän touhuun varovasti, tähän salaattiin tarvitaan aika kova toleranssi lemppariainekseeni ;) tykästyin kauheasti salaatin raikkauteen, vaikka ostamani chili olikin aika äkäinen tapaus. Hups. 

Ehdottomasti lisää näitä, olen suuri happamien ja raikkaiden makujen ystävä, näitä makuja nähdään jatkossakin täällä blogissa ja meidän ruokapöydässä. 

img_7712.jpg

Myös lapsuuden herkku, kiinankaali, teki mahtipontisen comebackin. En muistanut että se on niin hyvää! (pakkohan sen on olla, sehän on kuitenkin kaali)

Koti Ruoka ja juoma
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.