Kahden herneen itämainen kaalipata

 

Kaks hernettä meni kaalipataan ja siitäpä syntyi oikein kiva ja näppärä vegaaninen arkiherkku!

184.JPG

  • 2/3 suippokaali 
  • iso keltasipuli
  • chili tai kaks
  • valkosipulia pari-muutama kynsi
  • tosi paljo currya
  • aika lailla garam masalaa
  • 1 tlk kookosmaitoa
  • merisuolaa tai natriumglutamaattia tai molempia
  • sitruunapippuria
  • 1 prk kikherneitä
  • saman verran pakasteherneitä
  • suolattuja ja paahdettuna cashewpähkinöitä tarjoiluun
  • ja tietty srirachaa

Suikaloi kaali. Pilko sipulit ja chili. Kuumenna kattilassa tilkkanen öljyä, kuullota sipulit ja chili. Lisää kaali ja kääntele jonkin aikaa (rupee kivasti menemään kasaan). Mausta currylla ja garam masalalla. Lisää kookosmaito ja anna muhia kunnes kaalit alkaa olla pehmeitä. Mausta suolalla ja pippurilla ja lisää herneet. Nauti srirachan ja cashewpähkinöiden kaa. Hyvää on!

Koti Ruoka ja juoma

Kesäkurpitsaspagetti maukkaalla tomaattikastikkeella

”Spagetti”-variaatiot rupesivat kiinnostamaan. Joten hankin härvelin. Ebayn halpisvihannessorvi saapui vähän hajonneena perille, joten ei ollut kovinkaan hyvää tekoa se, mutta vähän sain sorvailtua ennen kuin hermoni menetin. Ja lopputuloksena oli ihana illallinen.

001.JPG

  • 2 keskikokoista tai 3 pientä kesäkurpitsaa
  • 1 prk herkkusieniä
  • valkosipulinkynsi
  • 2-3 aurinkokuivattua tomaattia
  • 3-4 isoa kirsikkatomaattia
  • muutama salottisipuli
  • kourallinen mustia oliiveja
  • 500g paseerattua tomaattia
  • pari rkl tomaattipyrettä
  • suolaa, pippuria, sokeria 
  • tuoretta basilikaa
  • fetaa

Sorvaa tai taio muuten kesäkurpitsoista spagettimaisia. Laita vesi kiehumaan. Kuori ja murskaa veitsellä valkosipuli, pilko tomaatit ja sipulit, siivuta oliivit. Paista herkkusieniä tilkassa oliiviöljyä. Lisää sipulit, oliivit ja tomaatit. Kuullottele hetki, lisää sitten pasaarattu tomaatti ja tomaattipyre. Mausta suolalla, pippurilla ja ripauksella sokeria. Anna muhia hetkisen. Lisää lopuksi tuoretta basilikaa pilkottuna. Käytä kesäkurpitsat kiehuvassa suolavedessä (eivät tarvitse montaakaan minuuttia). Valuta, päälle kauhallinen kastiketta ja murustettua fetaa. Yeah!

 

Koti Ruoka ja juoma