Kasvislasagne ja unelmasalaatti
Tällaista kasvislasagnea tällä kertaa:
Tomaattikastikkeeseen laitoin pari sipulia, muutaman valkosipulinkynnen, chilin, tölkillisen kidneypapuja chilikastikkeessa, tölkillisen tomaattimurskaa, tölkillisen paseerattuja tomaatteja sekä yrttisen he-ma-pa-sekoituksen.
Valkokastike oli niinkin helppo kuin pari valmiskastiketta nimeltänsä ”4 juustoa” ja ”tomaatti-juusto”.
Yhteen kerrokseen piilotin Koskenlaskijaa ja päälle ripottelin Emmental-raastetta.
Muutamassa kohtaa tuli hieman kokkailussa oikaistua, mutta väliäkös sillä, kun lopputulos on erinoimainen.
Saalatissa oli ihastuttavaa salaattisekoitusta (vuonankaalia, friseesalaattia, retiisiä, punajuurta, punakaalia), kurkkua, vihreää paprikaa, viinirypäleitä, yrttisiä mini-fetakuutioita, yrttisiä krutonkeja ja vielä yrttistä salaatinkastikettakin.
Kerrassaan loistava parivaljakko, josta riitti seuraavaksi päiväksi töihinkin evääksi! Kyllä oli juhlava lounastauko, ei voi muuta sanoa!