Kurkkua, pähkinäkastiketta ja paistettuja leivänpaloja

Otsikonmukaisen annoksen bongasin aasialaisen ravintolan menusta Frankfurtissa. Niin jännältä kuulosti, että pakkohan sitä oli koittaa.

photo_163.jpg

Enpä ole aikaisemmin törmännyt mihinkään vastaavaan. Täytyy sanoa, että aika hyvää se oikeastaan oli. Niin hyvää, että pakko oli kotonakin tehdä jotain vastaavaa. Ja nyt täytyy sanoa,  että itse asiassa tosi hyvää! Toimii erityisen hyvin juhlinnan lomassa tai päätteeksi iltapalana.

  • 2 kurkkua
  • tuoretta korianteria
  • maapähkinöitä
  • leipää

pähkinäkastike:

  • 2 chiliä
  • 2 valkosipulinkynttä
  • sipuli
  • öljyä paistamiseen
  • 4 rkl maapähkinävoita
  • vettä
  • soijakastiketta
  • lime
  • 1 tl sambal oelekia
  • ripaus sokeria ja pippuria

photo_027.jpg

(Lautasen vasemmassa reunassa piileskelevä puolikas kanapihvi ei liity tapaukseen, mutta sopii hyvin joukkoon.)

Rouhi maapähkinät ja paahda kuivalla pannulla. Siirrä syrjään odottamaan.

Silppua chilit ja sipulit pieniksi. Kuullota öljyssä pienessä kattilassa.  Lisää maapähkinävoi ja vettä (sopivasti, ehkä jonkun desin verran ainakin – lopputulos on kastike, ei tahna), lorauta soijakastiketta reiluhkosti,  purista joukkoon limen mehut, lisää sambal oelek ja mausteet.

Pilko kurkut. Kaada kurkkujen päälle pähkinäkastike, sekoita ja jaa lautasille  (4 kpl tapauksessani).

Leikkaa leipä suupaloiksi. Itse käytin ciabattaa. Paista pannulla tilkassa öljyssä. (Aasialaisen annoksessa leivät oli varmaankin friteerattu, mutta itse en lähtisi moiseen hommaan vaikka olisi mahdollisuuskin. Hirveän raskas lopputulos.) Ripottele kurkku-pähkinäseosten päälle leivänpalat, tuoretta korianteria ja pähkinärouhetta. Nauti!

koti ruoka-ja-juoma