Jäätelöä!

jaateloa2.jpg

Ben & Jerry’s jäätelöiden voittokulkua on helppo ymmärtää kun aukaisee purkin kannen ja ottaa lusikan käteen. Sain ihanan lähetyksen – kassikaupalla jäätelöuutuuksia! (Niin kuin ehdin Facebookissa kertomaan tuoreeltaan.)

Suomalais-amerikkalaiseen kotiin B&J-uutuudet ainakin kolahtivat. Oh My! Apple Pie! ja Vermonster ovat täyttä amerikkaa koko purkin täydeltä. Omenapiirakkajäätelössä on isoja mausteisen pehmeitä omepaloja ja sattumina myös rapean taikinanpaloja – ihan kuin suoraan piirakan reunoilta. Vaahterasiirapin ystävänä tykkäsin kyllä aivan yhtä paljon Versmonsterista, jossa oli siirapin täydellisenä parina pekaanipähkinöitä.

Molemmat uutuudet ovat – muiden Ben & Jerry’s -jäätelöiden lailla – Reilun kaupan sertifioimia. The Vermonster on maustettu Reilun kaupan sokerilla, ja Oh My! Apple Pie! Reilun kaupan muskottipähkinällä, sokerilla ja kanelilla.

Apua, miten pystyy olla syömättä kaikkea kerralla!

Koti Ruoka ja juoma
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.