Ahvenet ja tartarekastike

Hello heinäkuu ja kesäisemmät lämpötilat! Meillä syötiin viikonloppuna kaikkea ihanaa suomalaista kesäruokaa – paljon kalaa ja uuden sadon perunoita ja vihanneksia. Pian ollaankin Amerikan ruokien äärellä, joten pitihän näistä pohjolan raaka-aineista nauttia vielä kun voi. Paras on annos on yksinkertainen – paistetut ahvenfileet, tartarekastike ja lasi valkoviiniä.

fk-tartare-perch.jpg

Ahvenet pannulla (4 annosta)

– 8 ahvenfileetä
– voita
– suolaa myllystä

Paista ahvenet kuumalla pannulla voissa nopeasti molemmin puolin rapeiksi. Tarjoile uusien perunoiden ja tartarekastikkeen kanssa.

Tartarekastike

– 2 dl kermaviiliä
– 2 dl creme fraichea
– 2 rkl kapriksia
– 2 kevätsipulia
– 1/2 puntti persiljaa
– reilu puristus sitruunanmehua
– suolaa ja pippuria myllystä

Sekoita kermaviili ja creme fraiche kulhossa. Rouhi veitsellä kaprikset. Silppua kevätsipulit ja osa varsista. Hienonna persilja. Sekoita kastikkeeseen. Lisää sitruunanmehu. Mausta kevyesti suolalla ja pippurilla. Sekoita hyvin ja maista.

Tartarekastike sopii erinoimaisesti kesäruokien kylkeen – erityisesti kalalle.

Koti Ruoka ja juoma
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.