Paras vanukas ikinä

Ilahduta äiti tänä viikonloppuna itse tehdyllä vaniljaisella uunivanukkaalla! Ihanan silkkinen ja pehmeä makeus koukuttaa tekemään reseptin uudestaan ja uudestaan. Vesihauteessa lempeästi kypsynyt vanukas on ehdoton jälkiruokaklassikko.

Iso äitienpäivähalaus maailman parhaalle äidille. Nähdään pian!

fk-paahtovanukas.jpg

Vaniljainen uunivanukas (6 annosta)

– 5 dl kuohukermaa
– 2 1/2 dl maitoa
– 1 vaniljatanko
– 2 kananmunaa
– 3 kananmunan keltuaista
– 110 g hienoa sokeria

Sekoita kattilassa kerma ja maito kattilassa. Lisää kattilaan pitkittäissuunnassa halkaistu vaniljatanko. Kiehauta seos hiljalleen sekoittaen. Nosta kattila liedeltä.

Vatkaa kulhossa munat, keltuaiset ja sokeri. Kaada kermaseos hiljalleen muutamassa osassa munien joukkoon reippaasti sekoittaen.

Kaada seos annosvuokiin (tai uunivuokaan, n. 1.5 l) siivilän läpi. Kaada kuumaa vettä isoon uunivuokaan tai syvälle pellille ja nosta vuokat vesihauteeseen. Vettä on tarpeeksi kun se ulottuu reiluun puoliväliin vuokia. Nosta varovasti uuniin.

Paista 150 asteessa uunin keskitasolla kunnes vanukas on hyytynyt mutta vielä pehmeää. Pienissä vuokissa paistoaika on reilu tunti ja isommassa astiassa noin 1 h 25 min.

Nosta vuokat vesihauteesta ja anna jäähtyä 15 minuuttia ennen tarjoilua.

Koti Ruoka ja juoma
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.