Miten epäonnistuin viiden vaatteen vuodessa
Juhlin synttäreitäni etuajassa, ja ostin lahjaksi itselleni balaclavan eli kypärämyssyn ja urheilukellon, mikä nosti tämän viiden vaatteen vuoden sisään uusina ostetut vaatteet ja asusteet summaan seitsemän.

Syntymäpäiväni on ensi viikolla, mutta juhlimme mieheni kanssa ennakkoon tänä lauantaina käymällä ravintola Pleinissä syömässä. Olen aikaisemmin ollut ravintolan ruokiin todella tyytyväinen, mutta tällä kertaa lupaukset eivät täyttyneet. Aiemmin ravintolan viini-ruoka yhdistelmät olivat vertaansa vailla, mutta tällä kertaa menu jätti kylmäksi. Alkuruuan kanssa tarjottu sake viinin sijaan tuntui aivan turhalta kikkailulta. Ja minulle jäi epäselväksi, olivatko viinit enää natuviinejä.

On kuitenkin aina elämys syödä ulkona ja saada kiireisen puolisoni jakamaton huomio, kun viime vuosina etupäässä vapaapäivinä olemme hakeneet noutoruokaa kotona syötäväksi, jos emme ole laittaneet ruokaamme itse.
Mutta takaisin viiden vaatteen vuoteen: tämä on nyt toinen vuoteni viiden vaatteen haasteessa (sitä ennen olin vuoden vaatelakossa.) Edellisenä vuotena pystyin pitämään uusien vaatteiden ja asusteiden oston viidessä, mutta tänä vuonna tuo määrä meni yli. Syyt ovat muun muassa siinä, että ensin näköni huonontui sen verran, etten enää pärjännyt vanhoilla laseillani, joten uudet oli hankittava. Samalla ostin uudet aurinkolasit vahvuuksilla.
Sitten vuonna 2020 ostamani urheilukello meni rikki, ja jotenkin en enää usean vuoden aktiivisuusrannekkeita tai urheilukelloja käyttäneenä osannut olla ilman, joten ostin uuden. Kypärämyssyä hain aikani käytettynä, mutta koska halusin sen täksi talveksi, ostin sen lopulta uutena (ja on kuule kätevä – toimii samalla sekä kaulahuivina että pipona.)


Muutenkin olen sitä mieltä, että kannattaako tällainen haaste, joka kuitenkin mahdollistaa alusvaatteiden oston uutena sekä rajattoman second hand ostosten teon. Ja koska kierrätettyjä vaatteita on helpompi etsiä myyntisovelluksista kuten Vestiairesta, Tisestä ja Zadaasta, onko järkevää, että paketteja lähetetään puolin ja toisin. Harvoin käy nimittäin niin, että haluamani vaate löytyy samasta kaupungista, jolloin voin vain sopia noudon, ja liikkua paikalle julkisilla (en omista autoa). Kirpputoreja välttelen saatuani ihanasta villapaidasta kämppäämme vaatekoi-invaasion (fun fact: jos liikkeessä lentelee ötököitä, ei sieltä kannata ostaa mitään.)

Todennäköisesti jatkan viiden vaatteen haastetta vielä ensi vuonna järkevöittääkseni kulutustani. Haaste on vaikuttanut kaikkeen kuluttamiseeni. Esimerkiksi tänään kiersin ystäväni kanssa mitä houkuttelevimman Fasaani antiikin ympäri, ja en ostanut mitään, vaikka moni sisustusesine herättikin huomioni.
Miten sinä, aiotko rajoittaa vaateostoksiasi ensi vuonna?
Aino Elina