Hyvästi luksus, tervetuloa halpakosmetiikka!

Kuinka ihonhoitorutiinini siirtyi kalliista tuotteista edullisiin.

Yksi tyypillinen sisältötyyppi hyvinvointitileissä ja -blogeissa on ihonhoitorutiinit, jotka alkavat aina tyyliin ”minulta kysyttiin, miten hoidan ihoani”, mihin internetz suhtautuu yleensä skeptisesti: ”kukaan ei kysynyt sinulta tuota eikä ketään ei voisi vähempää kiinnostaa, haluat vain kerätä hillot yhteistöistä”.

Kuinkas kävikään, olet nyt saapunut blogiin, joka ei tee kaupallisia yhteistöitä. Näin ollen voit olla varma, että jos suosittelen jotain, on se parhaimmillaan päräyttävä, ja vähintäänkin aika hyvä.

Niin vain kävi se ihme, että minulta kysyttiin eilen, miten saan ihostani niin hehkuvan, ja sen sijaan, että olisin viestittänyt hepnaadilla S:lle mitä missä milloin – ja mistä sitä saa, jaan sen nyt teidän kaikkien kanssa (voi teitä onnellisia!)

Tämä kuva otettu eilen rasvat naamassa, valkoista kajalia, poskipunaa, ripsiväriä – ei muuta.

Ready or not, here we go.

Ihooni vaikuttaa myös se, että treenaan säännöllisesti, ja syön proteiinia 80–100 gr / pvä. Lisäksi harrastan säännöllisen epäsäännöllisesti kasvojen gua shata. Minulle ei ole tehty mitään invasiivisiä kauneusoperaatioita, en ole uskaltanut käydä edes ihon mikroneulauksessa. Lisäksi parikymppisenä aknesta kärsineenä enemmän tai vähemmän kylvin kasvoineni Louis Widmerin Wicnevit-voiteessa (itse asiassa olin firmaan taannoin yhteydessä, olisiko mitään mahdollisuutta saada voidetta enää takaisin markkinoille – mutta kuulemma ei mitään toivoa.)

Ihoni on nyt paremmassa kunnossa kuin nuorena.

Aloitin kasvojeni säännöllisen hoidon vasta lähempänä nelikymppistä (täytän loppuvuonna 50). Aluksi ostin kalliita tuotteita, kun ajattelin, että sillä hinnalla niiden on pakko tepsiä, kunnes aloin kyseenalaistamaan sitä. Tällä hetkellä kaapista löytyy niin kalliita kuin halpojakin tuotteita. Tässä ne, mihin olen tykästynyt.

Ihonhoitorutiinini

LV puhdistusvaahto.

Ostin omani Tokmannilta ja hinta oli vähän päälle 5 €. Tämä ei pese kasvoja nahkeiksi, vaan ylläpitää ihon kosteustasapainoa. Kehitetty yhdessä Allergia- ja astmaliiton kanssa. Olin käyttänyt aikaisemmin kotimaisen luonnonkosmetiikan vastaavaa, mutta se on paljon kalliimpi, eikä tee yhtä puhdasta ja silti miellyttävää lopputulosta.

Garnierin misellivesi.

Klassikko! Käytän itse All in 1-versiota, joka poistaa loput meikkijäämät (jos niitä edes on). Hinta kymmenestä eurosta alaspäin.

Tämän jälkeen kosteutan ihoni Unna Nordicin hoitovedellä, joista itse käytän Varpua.

Tämä on jo hiukan kalliimpi, ja maksaa noin 30 €, mutta kyttään hillankaupan alennusmyyntejä. Tykkään holvata tätä kasvoille ihan reippaasti, joten ostan kerralla useamman putelin.

Seuraavaksi toinen klassikko eli Whamisan etanaseerumin vegaaniversio eli kaktusseerumi.

Tuote uudistui juuri (minulla on vielä vanhaa versiota viimeiset pisarat käytössäni) ja löytyy nyt nimellä Cactus Bouncy Serum. Hinta on vähän päälle 40 €, mutta jos tuote on edes vähääkään yhtä hyvä kuin aikaisempi versio, jatkan sen käyttämistä.

Lisäksi olen tykästynyt erilaisiin hyaluronihapposeerumeihin. What can I say: pidän kosteutuksesta.

Silmänympärysvoiteena olen viime aikoina käyttänyt Lumenen kosteuttavaa silmänympärysvoidetta, joka maksaa noin 7 €.

Sitä parempi oli mielestäni Ivy Aia silmänympärysvoide, mikä sisälsi E vitamiinia ja kofeiinia, mutta valitettavasti se on myös poistunut markkinoilta.

Joku ihovaikuttaja (jolla oli jopa tutkinto) kehui CeraVen kosteusvoidetta, joten ostin sitä, ja onhan se aivan paras.

Aurinkosuojaa on reilusti, voiteen SPF on 50. Omani ostin Yliopiston Apteekista, missä se kustansi noin 18 €.

Viimeisenä mutta ei vähäisimpänä: aurinkovoide. Itse löysin lähiapteekista ravistettavan, nestemäisen Vichyn Capital Soleil UV Age Daily (SPF 50+) aurinkovoiteen, joka oli yllättävän hyvä ja riittoisa.

Selvisin tänä kesänä CeraVe ja Vichy kombolla lähes ilman maksaläiskiä (ja olisin selvinnyt täysin ilman, jos oppisin olemaan koskettelemasta poskiani.) Tuotteen hinta vaihtelee eri liikkeissä 20–30 euron välillä.

Ja entäs iltaan: iltaisin käytän seerumin jälkeen Sencen C-vitamiinivoidetta, joka on siis päivävoide, mutta koostumus on niin tuhti, että mielestäni sopii paremmin iltaan.

Ostin omani Tokmannilta alle 5 € hintaan, mutta nyt siinä näyttää valitettavasti olevan toimitusvaikeuksia. Tuotteessa on tosi voimakas tuoksu, joten hajusteherkille se ei sovi.

Toivottavasti tämä kemikaalikimara antoi sinulle hyviä vinkkejä kasvojesi hoitoon!

Aino Elina

PS: Lupasin taannoin blogissa tehdä arvostelun parhaimmista shampoista ja hoitoaineista (tämä taisi olla jo viime maaliskuussa), mutta se työ on yhä kesken, koska en ole vielä löytänyt sellaista sulfaatitonta ja silikonitonta shampoota (eli curly girl -metodin mukaista), joka sopisi salimimmin jatkuvasti hiestyvien hiuksien pesuun tuoden hiuksiin sopivasti kuohkeutta, pitoa ja puhtaan fiiliksen vielä seuraavanakin aamuna.

Edit: Tilaa blogi suoraan sähköpostiisi Substackista: https://halipulablogi.substack.com/

Kauneus Iho Suosittelen