Sisustustärpit Loviisan asuntomessuilta ja tunnelmia Flow Festivaleilta
Mikä määrä blingiä! Sisustusmakua ei voi ostaa – valitettavasti.

Kävin viikko sitten lauantaina ystäväni kanssa viimeistä viikonloppuaan avoinna oleville Loviisan asuntomessuille. Messualue oli Loviisanlahden itärannalla oleva uusi luonnonkaunis Kuningattarenrannan asuinalue. Messutaloilla olikin todella kadehdittavat näkymät.


Monessa rakennuksessa oli lattiasta kattoon yltävät ikkunat, jotka kiersivät läpi olohuoneiden. Säilytysratkaisuihin ei vieläkään ollut panostettu, vaikka suomalaiset hukkuvat nykyään tavaraan. Eteisestä löytyi kaappi ja makuuhuoneen yhteydestä kenties vaatehuone – ja tälläkö pitäisi pärjätä. Ehei kyllä onnistu: keskimäärin suomalaisesta kodista kun löytyy 50 000 tavaraa.


Viime vuonna Naantalissa esillä olleet saunan palkkilauteet olivat taas vahvasti esillä, mutta tänä vuonna ulkoporeammeita löytyi vain muutamasta kohteesta. Uima-allas löytyi yhdestä talosta (villa Kuningatar).

Tänä vuonna kylppärin ja keittiön laatat olivat rosoisen käsintehdyn näköisiä. Kullanväriset ja messinkiset hanat jatkoivat voittokulkuaan.





Vain kahdessa kohteessa oli kirjahylly, mitä Hesarin kolumnisti ehtikin jo kauhistelemaan (tunkkaisen elitististä, tänä aikana monen kirjahylly kun löytyy sähköisenä puhelimelta tai tabletilta).
Kiitos ystävälleni, joka intoutui tänäkin vuonna tekemään messumatkan kanssani!
Flow Festivalin perjantain keski-ikä huiteli 40:ssä
Jälleen kerran luulimme, että nyt on se vihon viimeinen mahdollisuus osallistua Flow’hun Suvilahdessa, mutta nähtävästi tapahtuma sai vielä vuoden jatkoaikaa.

Meillä oli liput tänä vuonna vain perjantaille (koska, niin kovin kallista), joten tällä kertaa osallistuimme vain perjantain, koska halusin nähdä Sueden livenä. Rrrrakastan Litku Klemettiä, eikä hän tälläkään kertaa pettänyt! Jammailimme Renata Do Vallen tahtiin ja näimme myös Tuomon ja Markuksen, joita feattasi Verneri Pohjola (ja päätösnumeroon lavalle astui myös Olavi Uusivirta). Suede oli vähän pettymys, mutta iltamme päättänyt Jockstrap oli aivan täydellinen lopetus festaripäivälle.

Hesari oli tehnyt Flow-lookeista jutun haastatellen vain nuoria, mikä oli vähän hassua, koska näytti siltä, että festivaalin keski-ikä huiteli perjantaina vahvasti neljässäkympissä. Onko tämä nyt taas ikäsyrjintää 🤪Johtuiko korkea keski-ikä sitten Suedesta vai mistä.
Festivaalin suosituin lookki oli kokofarkku tyyliin Britney Spears ja Justin Timberlake nollarilla. Nuorilla miehillä näkyi helmiä ja kiharakampauksia, vanhemmilla naisilla hiuskukkalaitteita. Myös paljetit ja paljas pinta, kuten paljas selkä olivat in.
Oman Flow-lookini kaivoin omasta kaapistani. Mekko oli noin 10 vuotta vanha ja turbaani noin 3 vuotta. Illan viiletessä laitoin kimonokuvioisen takin vielä asun päälle. Tarkoituksena oli laittaa ensin musta mekko ja siihen päälle käytettynä ostettu paljettibolero, mutta en halunnut asun olevan niin vartalonmyötäinen näillä nykyisillä kurveillani (joku kutisti kesän aikana kaikki farkkuni(!)) Vastaiskuna painonnousuun (kyllä, erehdyin valitettavasti käymään myös puntarilla) olen päättänyt kävellä nyt joka päivä 10 000 askelta. Ruokaa en ala säännöstelemään, koska se on vain kurjaa.

Poistin muuten ruokavaliostani vehnän, ja ibs-vatsani on pitkästä aikaa normaalina. Minulla ei ole todettu keliakiaa, mutta vehnä sekä turvottaa että vääntää vatsaa. Koskaan ei kuitenkaan tiedä, mikä uusi ruoka vatsaa voi ärsyttää – puoliso osti juuri minulle paahdettuja hasselpähkinöitä, jotka laukaisivat koko päivän kestäneen vatsakipukohtauksen. Olenkin juuttunut syömään samoja ruokia, koska pelkään jonkin uuden ruuan ärsyttävän vatsaani liikaa.
Aino Elina