#ootd retro look

Kun näin ensimmäiset kamppiskuvat Once in Hollywood -leffasta, ihastuin sekä Bradin että Leonardon tyyliin. Erityisesti Leonardon konjakinsävyiseen nahkatakkiin. Muistelin myös nähneeni sellaisen aikoinaan Frendien Rachelin päällä, ja ysärillä taisi olla ihan muotia tuollaiset takit.

Haasteena oli vain se, että tuollaista takkia ei löytynyt mistään.

Paitsi kirppikseltä! Löysin saman tien kympillä takin johon ihastuin täysin. Pakastin takkia Marttaliiton ohjeiden mukaisesti 72 h, ja sitten uusi vanha takki olikin valmis käyttöön.

Tämä takki sopii käytännössä ihan minkä tahansa pariksi, mutta erityisesti omaa silmää miellyttää sinisen farkun, valkoisen poolon ja ruskean nahkan yhdistelmä.

Lupasin samalla itselleni hyödyntää taas enemmän kirppisten tarjontaa.

Luin myös uutisen että H&M tuo markkinoille vintage-vaatteiden myynnin. Mielestäni se on oikea suuntaus, mikä auttaa kierrättämään vaatteita, sekä valmistamaan ne oikeasti kestäviksi. Itse olen hyvin valmis hyödyntämään tätä palvelua.

Muoti Päivän tyyli
Kommentit (6)
  1. Kaunismäessä
    11.4.2019, 19:43

    Juu, minulla oli melkein just tuollainen takki ysärillä nuorena tyttönä!

    1. Tää on kyllä niin ysäri :D!

  2. Suttastiina
    11.4.2019, 14:31

    mulla menee vibat kyllä ysäriä kauemma – muistan äitini kulkeneen tuollaisessa joskus 70-luvun lopulla!
    Mutta niinhän tuo muoti taitaa kulkea, 20 vuoden sykleissä…

    1. Totta, moni juttu ysärillä oli lainattu 70-luvulta, ja muilla vuosikymmenillä näkee samaa. Ideat kiertävät siinä 20 vuoden sykleissä.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät merkitty *

Kommenttisi tallennetaan sivustolle ja CleanTalkin roskapostinesto voi tarkistaa ne roskapostin ehkäisemiseksi. Katso lisätietoja tietosuojakäytännöstämme.