Syksyn ihanimmat seerumit

Säiden viiletessä on hyvä tsekata oma ihonhoitorutiini. En tarkoita että tuotteita kannattaisi hankkia lisää, ellei tietysti ihon kunto niitä edellytä. Enemmänkin on hyvä tsekata miltä iho näyttää, mitkä sen tarpeet ovat, ja kuinka pitää iho kunnossa syksyn ja talven koettelemuksissa.

Oma ihonhoitorutiinini perustuu yksinkertaisuuteen ja tehokkuuteen. On kaikenlaisia täsmätuotteita ja erikoisia aineosia joita voisin käyttää, mutta haluan mieluummin rutiinin jota jaksan noudattaa. Rutiinini on: öljyputsari, seerumi, päivävoide/iltavoide ja illalla paksumpi voide tai öljy päälle.

Pyrin tukemaan ihon kuntoa ja omaa suojakerrosta, enkä siksi käytä mekaanisia kuorintoja tai happoja. Kun ihon oma suojamekanismi toimii, se ei reagoi niin herkästi ärsykkeisiin.

Seerumit ovat itselleni se mihin panostan eniten. Päivävoide on aina sama, samoin Weledan Skin food paksumpana voiteena on jo klassikko. Seerumeissa testailen uutta, vaihtelen koostumusta ja räätälöin niitä ihon tarpeisiin.

Tällä hetkellä käytössäni on kova kolmikko: Weledan Skin food super seerumi, Weledan Slow aging astaxanthin serum drops ja Dr. Hauschkan uutuus Hydrating serum plus.

Miksi nämä kolme ovat erityisiä?

Weledan Skin food -seerumin ostin heti kun huomasin sen kaupan hyllyllä. Skin food -tuoteperhe on poikkeuksellisen laadukas, joten uskalsin odottaa että seerumikin olisi. Tämä seerumi sisältää hyaluronihappoa sekä saman ainesosan kun muutkin Skin food -tuotteet, Skin Food phyto infusion -kasviuuteyhdistelmän, joka koostuu kehäkukan, kamomillan, rosmariinin ja orvokin uutteista. Seerumi on kevyt, imeytyy nopeasti, kosteuttaa ihoa ja rauhoittaa sitä. Toisen seerumipullon kohdalla uskallan jo sanoa että tämä jää pysyvästi käyttöön.

Entäpä Weledan Slow aging astaxanthin serum drops -seerumi? Tämän ostin Pariisissa apteekista. Olin jo kassalla kun huomasin tämän vaaleanpunaisen seerumipurkin pilkistävän telineessä. Olin halunnut hankkia sen jo pidempään, mutta en ollut nähnyt sitä missään myynnissä. Tämä seerumi on yökäyttöön, ja nimensä mukaisesti sen on tarkoitus hidastaa ikääntymisen merkkejä. Ei sillä että niissä olisi mitään pahaa. Vaikuttavina ainesosina on kasviuutteet, valkoinen tee ja antioksidantit. Seerumi hoitaa, korjaa ja vahvistaa ihoa. Olen alkanut jo miettiä mistä löydän tätä uuden purkin, koska olen huomannut ihon kunnossa selvän eron.

Pidän myös siitä että tuotteessa ei puhuta anti-agingistä, koska mielestäni se on termi joka joutaa jo romukoppaan.

Dr. Hauschkan Hydrating serum plus -seerumin sain blogiin testiin. Tämä on luksus-seerumi, jonka vaikutukset tuntuu iholla jo viikon sisällä. Iho yksinkertaisesti näyttää hehkeämmältä. Tämäkin seerumi hoitaa, kosteuttaa ja vahvistaa ihoa antioksidanttien ja kasviuutteiden voimalla. Seerumi on kevyt ja se sujahtaa päivävoiteen ja meikin alle helposti. Tässä on todella yrttinen tuoksu, mikä saa aikaan tunteen, että raaka-aineet ovat todella tuoreita.

Kaikki kolme seerumia ovat mielestäni edullisia, hintahaarukaltaan 20 – 35 euron välillä.

Kauneus Iho
Kommentit (0)

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät merkitty *

Kommenttisi tallennetaan sivustolle ja CleanTalkin roskapostinesto voi tarkistaa ne roskapostin ehkäisemiseksi. Katso lisätietoja tietosuojakäytännöstämme.