Mustaherukkaa & suklaata / Helppo moussekakku.
Kakkugalleria oli pitkään suosikkikonditoriani. Mustaherukka-suklaa sekä passion-lime olivat ne parhaat kakut joita oli pakko saada joka synttäri. Muistan joskus nuorempana haaveilleeni ylioppilasjuhlistani joissa olisi kasapäin Kakkugallerian kakkuja… kunnes päädyin tekemään ne itse – lukuunottamatta kummitätini kahta ihanaa ranskalaista marjapiirasta. Niin siinä vaan käy että mitä enemmän tekee, sitä paremmin ymmärtää ettei se niin hankalaa olekaan. Tämä kakku on hyvä esimerkki sellaisesta leipomuksesta joka saattaa kuulijalle vaikuttaa kovatekoiselta, mutta syntyy oikeastaan kädenkäänteessä – ja mikä parasta, sitä on erittäin hankala pilata.
Olen pitkään karttanut kaikkia mousseja, sillä ne vaativat pitkää pinnaa jota itseltäni harvoin keittiössä saati muuallakaan löytyy. Helppo, mutkaton ja sovellettava ovat avainsanoja ruoanlaitossa ja leivonnassa, ainakin tässä keittiössä. Ja mitä enemmän ohjeita pystyy soveltamaan mieltymysten ja rajallisten ainesten takia, sen parempi. Tämäkin kakku onnistuu lähes minkä makuisena tahansa, joten jos et pidä mustaherukasta, voit korvata sen millä tahansa muulla marjalla tai hedelmällä. Olen itse asiassa julkaissut reseptin aiemmin jo täällä, silloin vadelmaisena versiona.
Pohja on pehmeä ja suklainen, täyte taas raikas sekoitus rahkaa ja kermaa. Kaupasta löytyvillä makurahkoilla voi leikitellä vapaasti, mutta itse suosin maustamatonta rahkaa jolloin marjojen oikeat aromit pääsevät parhaiten oikeuksiinsa. Rahkan happamuus ja sitruunamehu tekevät kakusta sopivan ”kirpeän”, jolloin vältytään liian äklömakelta moussekakulta.
SUKLAA-MUSTAHERUKKA MOUSSEKAKKU
8 hlö, n. 12-15 cm irtopohjavuokaan
Pohja:
2 kananmunaa
100 g tummaa suklaata
0,5 dl sokeria
50 g voita
ripaus suolaa & vaniljaa
>> Laita uuni lämpeämään 175c. Sulata liedellä tai mikrossa voi ja lisää suklaa pilkottuna joukkoon. Sekoita tasaiseksi ja lisää sokeri, suola ja vanilja sekä kananmunat. Sekoita tasaiseksi, kaada leivinpaperilla pingoitettuun irtopohjavuokaan ja paista uunissa noin 10-20 min, kunnes pohja näyttää kypsältä. Anna jäähtyä kunnolla.
Täyte:
2 dl kermaa
250 g maustamatonta rahkaa
5 liivatelehteä (voit korvata agar agarilla mikäli tahdot vegeversion)
300 g mustaherukoita / 1 prk (à 2 dl ) mustaherukkapyreetä
0,5-0,75 dl sokeria (mikäli käytät valmista mustaherukkapyreetä, lisää sokeria max 0,5 dl)
puolikkaan sitruunan mehu
>> Aloita valmistamalla mustaherukkapyre mikäli et käytä valmista pyrettä. Kuumenna herukat kattilassa melkein kiehuviksi ja täysin pehmeiksi ja siivilöi sose jotta saat siemenet ja kuoret pois. Laita liivatelehdet kylmään veteen likoamaan noin 5 minuutiksi. Kaada siivilöity ja sileä mustaherukkapyree takaisin kattilaan, lämmitä kuumaksi ja lisää sitruunamehu. Lisää liivatelehdet yksi kerrallaan ja sekoita tasaiseksi. Anna jäähtyä kunnolla.
>> Vatkaa kerma sokerin kanssa vaahdoksi ja lisää rahka. Sekoita joukkoon jäähtynyt mustaherukkapyre tasaisesi sähkövatkaimella. Kaada seos kakkuvuokaan jäähtyneen suklaapohjan päälle ja anna jähmettyä jääkaapissa muutaman tunnin tai yön yli.
Koristele valmis kakku sulalla suklaalla ja marjoilla. Punnitse & Säästästä löysin tällä kertaa valkosuklaakuorrutteisia mustaherukoita, jotka sopivat kakkuun täydellisesti.
Tästä siis reseptiä talteen jo nyt loppuviikon juhlia varten, tai miksei vaikka arkikakuksikin! Ihanaa viikon alkua, bises xxx