Kolmentoista kotimaisen kirjailijan jäljillä

Olette(ko)han huomanneet, että Facebookissa on uusi mainio ryhmä: Koen 13 kotimaista kirjailijaa vuonna 2013Ainakin minun kirjahullututtavapiirissäni tieto ryhmästä levisi nopeasti, eikä ihme, sillä ryhmän idea on erinomainen.

Pitäisi siis haastaa itsensä tutustumaan kolmeentoista sellaiseen suomalaiseen kirjailijaan, jonka tuotanto on vielä vierasta. Miten kutkuttavaa ja hankalaa! Olen iät ja ajat ollut aikeissa lukea Eeva Tikkaa, jonka kirjoista tiedän pitäväni lukemattakin. Joel Haahtelaa pitäisi kai kokeilla siksi, että olen varmaan ainoa suomalainen kirjabloggari, jolla ei ole Haahtela-mielipidettä. 😉 Mutta sitten…äh. On niin monta lukematonta kirjaa, mutta täysin ”kokeilemattomia” kirjailijoita on vaikeampi löytää. 

Sitäkin tervetulleempaa on siis, että joku ihana lukuharrastaja on keksinyt tällaisen idean ja ollut niin aktiivinen, että perustanut sille oman Facebook-ryhmän. Menkää kurkkaamaan, liittykää mukaan, antakaa kirjailijavinkkejä!

Jotta postaukseni ei menisi ihan päällekkäin Facebook-ryhmän idean kanssa, kysyn kirjailijoiden sijaan kirjoista: minkä kotimaisen kirjan olet aikonut aina lukea, mutta et ole vielä lukenut? Minun ikuisuuslistaltani löytyy ainakin Helvi Hämäläisen Säädyllinen murhenäytelmä. Uudempien kirjojen suhteen ihmetyttää, että Sofi Oksasen uutuus on lukematta, vaikka ostin sen heti kun kirja ilmestyi, olen lukenut alun parikin kertaan ja pitänyt siitä. Ilmeisesti (sekin) kirja odottaa jotain tiettyä lukuhetkeä.

kulttuuri kirjat uutiset-ja-yhteiskunta
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.