BookBeat: alkuvuoden kiinnostavat kirjat
Tammi- ja helmikuun BookBeat-nostot
Rachel Hawkins: The Wife Upstairs. Tämä moderniksi Kotiopettajattaren romaaniksi kuvattu kertomus alkaa, kun koiria työkseen ulkoiluttava Jane näkee mahdollisuutensa parempaan elämään Eddie Rochesterin ylellisessä talossa. Sitä hän ei vielä tiedä, että Eddien kuolleeksi luultu vaimo elää talon yläkerrassa vankina.
Olen lukenut Jane Eyren tarinan viimeksi lukiossa, joten yhtymäkohtien vertailu jää vähäiseksi hämärien muistikuvien vuoksi. Nimet ovat samoja, taloon piilotettu vaimo — check, tulipalokin riehuu molemmissa kirjoissa jossakin vaiheessa.
Hawkins rakentaa jännitystä taitavasti. Vähitellen henkilöistä paljastuu luonteenpiirteitä tai menneitä salaisuuksia, jotka vaikuttavat siihen, miten lukija suhtautuu heihin. Kiinnostavasti kuvataan myös sitä, miten koiranulkoiluttaja-Jane yrittää sopeutua hienostonaisten naapurustoon ja alkaa itsekin miettiä, millaiseksi ihmiseksi on muuttumassa.
Anna Jansson: Katoavat jäljet. Kristoffer Bark -kirja aloittaa uuden dekkarisarjan. Nimihenkilön tytär on kadonnut viisi vuotta sitten, ja epätoivoinen rikoskomisario kulkee edelleen etsimässä johtolankoja. Bark avaa uudelleen toisen ratkaisemattomaksi jääneen tapauksen, joka muistuttaa tyttären katoamista, ja toivoo pääsevänsä näin ratkaisun jäljille.
Monessa kritiikissä teos arvioitiin hitaasti käynnistyväksi, kirjailijan silmänkääntötemppuja moitittiin ennalta-arvattaviksi, eikä murhaajakaan onnistunut yllättämään. Olen tavallaan arvostelujen kanssa samaa mieltä, mutta annoin silti kirjalle BookBeatissa neljä tähteä. Kokenut dekkaristi jakelee varmoja juonikoukkuja niin, että kirja pitää otteessaan. Vaikka arvuuttelin itsekin murhaajaksi juuri sitä henkilöä, joka surmaajaksi lopulta paljastui, oli minulla mielessäni myös muita vaihtoehtoja, eikä loppuratkaisu niin itsestään selvä ollut.
Jeffrey Archer: Matka maailman katolle. Fiktiivisessä kirjassa asetutaan George Malloryn (1886 – 1924) vuorikiipeilykenkiin. Mallory lähti valloittamaan Mount Everestiä vuonna 1924, jolloin sekä hän että kiipeilykumppani Andrew Irvine katosivat. Mitä heille oikein tapahtui?
Kirja lähtee liikkeelle Malloryn lapsuudesta, ja menee todella pitkään, ennen kuin ensimmäiselle Everestin valloitusyritykselle päästään. Teoksessa käydään läpi Georgen koulunkäynti, opettajanura ja naimisiinmeno, joita kaikkia leimaa miehen seikkailunhalu, sillä mikä tahansa muuri ja torni houkuttaa Georgen kiipeämään. Archer kirjoittaa näistäkin kiinnostavasti, ja ehkä on olennaista taustoittaa, miten kiipeily oli osa Mallorya jo lapsesta saakka. Teoksen parasta antia on kuitenkin se, kun ollaan vuorilla.
Malloryn jäänteet löydettiin vuonna 1999, ja selvää on, että jokin meni pahasti pieleen (niin kuin Everestillä usein). Kukaan ei kuitenkaan tiedä, pääsikö Mallory kumppaneineen huipulle ennen kuolemaansa. Archer on kirjoittanut teokseensa yhden vaihtoehdon.
Kirjavinkit päivittyvät myös Instaan: kotonakirjassa.