Ilona Tuominen: Seurustelusalaliitto

Ilona Tuomisen Seurustelusalaliitto valikoitui kirjapiirin kesäkuun romaaniksi. Syreenikansineen se johdatti kesäisiin tunnelmiin, vaikka kirjan alku sijoittuukin talveen.

Teos edustaa kotimaista hyvän mielen romaania, jonka alku on kuin Hollywood-elokuvasta. Päähenkilö Sanni Virtanen ahtautuu hääpukuun, joka myötäilee vartaloa niin tiukasti, että saumat painautuvat kipeästi ihoon. Juhlapäivän pitäisi olla täydellinen: ihana sulho, perhe ja parhaat ystävät koolla. Lopulta Sanni kuitenkin astelee kirkosta ulos yksin.

Erotukiryhmässä Sanni tapaa kohtalotoverin, jonka kanssa hän solmii seurustelusalaliiton. Tarkoitus on näpäyttää niin entisiä kumppaneita kuin häiden jälkeen liuenneita kavereitakin esiintymällä onnellisena pariskuntana.

Feikkideittailu on yksi suosikkitroopeistani, mitä tulee romanttisiin komedioihin. Ennalta-arvattavahan se toki on, mutta matka päämäärään on usein viihdyttävä, joskus kiihkeän kuumakin. Suomalaisissa kirjoissa minua joskus häiritsee nimien arkisuus: tavallisten sannien, jukkien ja virtasten välille on vaikea kuvitella kemiaa.

Seurustelusalaliitto on kuitenkin sujuvalukuista viihdettä, vaikka alun tempo ja elokuvallisuus minun mielessäni jossain vaiheessa hieman laantuvatkin. Tuominen hallitsee chick lit -genren ehkä paremmin kuin dekkarit, joita on aiemmin kirjoittanut. Teoksesta on valmisteilla elokuva, ja voin kuvitella kirjan toimivan erinomaisesti valkokankaalla. On mielenkiintoista nähdä, ketkä pääparin rooleihin pestataan!

Mielelläni palaan syreenintuoksuiseen puutalomiljööseen niin leffassa kuin ensi vuonna ilmestyvässä Kortteli-sarjan toisessa osassakin.

Kulttuuri Kirjat
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.