Pari helppoa vinkkiä kasvisten lisäämiseksi ruokavalioon

Suositusten mukainen 0,5kg kasviksia päivässä ei kovin helposti täyty lisukesalaateista tai kurkkusiivuista voileivän päällä. Alla pari vinkkiä joilla kasviksia on helppo lisätä päivittäiseen ruokavalioon (näiden vinkkien lisäksi pyrin itse pitämään viikossa 1-2 kasvisruoka-päivää jolloin en syö lihaa ollenkaan):

1. Oikeasti helpot kasvissosekeitot. Rakastan kasvissosekeittoja, mutta en niinkään kasvisten kuorimista ja pilkkomista (tai ylipäätään aikaavievää kokkausta). Helpon ja nopean kasvissosekeiton saa esimerkiksi kukkakaalista (tai parsakaalista) josta voi nyppiä kukinnot suoraan kattilaan, lisätä keitinveden ja suolan, keittää kypsäksi ja soseuttaa sellaisenaan (keitinveden kanssa). Tämän jälkeen keiton voi viimeistellä kuumentamalla sitä hetken uudestaan lisäten samalla joukkoon sulatejuustoa ja/tai kermaa, nokareen voita, sekä pippuria ja yrttejä (tai muita haluamiaan mausteita). Maku kannattaa tarkistaa maistamalla. Valmiin keiton päälle voi silputa vaikka kylmäsavuporoa ja lorauttaa tilkan hyvää, maustettua öljyä jos sellaista sattuu kotoa löytymään. Keiton kylkeen sopii siivu tai pari omaa lempileipää. Mitään määriä ei mielestäni tarvitse mittailla (varsinkaan jos keiton tekee vain itselleen – kuten minä usein) – kukkakaalia riittää kourallinen, vettä sen verran että kaalit peittyvät, ja muita aineita maun mukaan. Jos kuitenkin tykkää kokkailussaan seurata reseptiä löytää sen tämäntyyliseen keittoon googlaamalla esim. ”helppo kukkakaalikeitto” (Valio).

2. Vilja-lisukkeiden (esim. riisi ja pasta) korvaaminen kasviksilla. Tätä vinkkiä kannattaa ehdottomasti kokeilla varsinkin silloin jos tuntuu että viljat eivät tee hyvää omalle vatsalle tai ololle ylipäätään (kuten omalla kohdallani). Viljalisukkeiden korvaaminen kasviksilla lisää huimasti aterian ravinto-arvoja ja terveellisyyttä, muttei tee kokkailusta yhtään sen monimutkaisempaa tai aikaavievempää. Hyviä kasvislisukkeita saa mm. erilaisista kaaleista, porkkanasta tai kesäkurpitsasta joko keittämällä tai uunissa paahtamalla. Jälkimmäinen tapa on oma suosikkini, vaikka allaolevan kuvan parsakaalit onkin keitettyjä. Uunipaahdettujen kasvisten maustamiseen käy hyvin esimerkiksi oliiviöljy, suola, pippuri, erilaiset yrtit, paprika ja hunaja. Tarkempia ohjeita löytyy helposti netistä googlaamalla. Ja – vatsa täyttyy varmasti näinkin (vaan ei turpoa, ellei sitten tietty kasvis ole omalle vatsalle sopimaton)!

Extra- vinkkinä jaan alle vielä kuvan Tamperelaisesta löytämästäni munakasrulla – reseptistä, sillä rullan sisään voi piilottaa mielinmäärin vaikka mitä kasviksia (muitakin kuin reseptissä mainittuja). Jauhelihan voi halutessaan korvata esim. Mifulla ja/tai sienillä.Tämä ruoka oli yllättävän helppo valmistaa ja aivan super-maukas sekä minun että mieheni mielestä! Rullan kannattaa antaa hiukan jäähtyä ennen täyttämistä, ja se on hyvä nauttia kerralla kokonaan (ainakin jos täytteenä on tuoreita vihanneksia). Ketsupin ja majoneesin voi unohtaa.

Herkullisia ja hyväätekeviä hetkiä! Ps. Ylläolevia helppoja herkkuja arvostaa ihan erityisesti nyt, kun arki on kiireistä ja vauvantuoksuista! Ja – vauvakin kiittänee äidin ruokavalion monipuolisuudesta :)

hyvinvointi hyva-olo terveys ruoka-ja-juoma
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.