*Espanjan auringon alla* Granada
Granadassa sää ei valitettavasti suosinut meitä, mikä ehkä vähän latisi koko kaupungin ilmettä. Matkaoppaissa ja netissä kaupunkia kehutaan Andalusian upeimmaksi. Upean historian ja kauniin kaupungin lisäksi meitä onnisti hotellin valinnassa. Varasimme ihan sattuman varaisesti hotelliksi huoneen vanhasta luostarista. Paikka oli tosi hauska, vaikkakin huone olikin aluksi turhan kylmä… Macia Monasterio de los Basilios Hotelli sijaitsi ehkä kymmenen minuutin kävelymatkan päässä kaupungin keskustasta. Hotellin yhteydessä sijaitsi koulu, jonka liikunta- ja välitunteja tyttö innolla seurasi hotellin ikkunasta.
Granadassa oli paljon kauniita vanhoja kirkkoja, puistoja ja ravintoloita. Söimme matkalla vissiin joka päivä tapaksia ja bocadilloja. Viini oli ihan naurettavan halpaa, halvempaa kuin vesi tai mehu. Helmikuu tuntui olevan alennusmyyntien aikaa. Kaikkialla näkyi REBAJAS -kylttejä ja tulihan sieltä jotain ostettuakin. Niistä taidan postata vielä myöhemmin lisää.
Granadassa (ja muissakin käymissämme kaupungeissa) huomasi mielestäni Espanjan heikon taloustilanteen. Kerjäläisiä oli paljon ja suurin osa heistä näytti ihan tavallisilta espanjalaisilta miehiltä ja naisilta.
Plaza Nuevan lähellä ja Calle Elviiran poikkikaduilla on marokkolainen tunnelma. Siellä on paljon ravintoloita ja pikkukauppoja, joissa tuntuu siltä kuin olisikin Marokossa. Nautittiin siellä herkullisia ruokia ja ostettiin tytölle marokkolaiset tossut.