Vihkimisen kirkkomusiikki

Tällä viikolla ehkä eniten hääjärjestelyissä on mietityttänyt kirkossa esitettävä musiikki. Häämarssit on edelleen valitsematta, mutta olemme päättäneet, että perinteistä tulee ja ne soitetaan uruilla. Täytyy siis vain valita mitkä marssit otetaan.  

Sen sijaan muu musiikki on aivan auki. Vihkikaavaan kuuluu käsittääkseni kaksi musiikkinumeroa, joko virsiä tai muuta kirkkoon sopivaa musiikkia. Minä olen aina pitänyt virsistä ja siitä koko yhteislauluajatuksesta, mutta ongelma on mielestäni se, että en keksinyt yhtään tuttua virttä, joka mielestäni ei olisi surumielinen tai ihan liian paatoksellinen.  Tiedän että moni valitsee nykyään Suvivirren. Se on iloinen ja herättää kaikissa positiivisia tunteita, ja sopii kesähäihin erinomaisesti. Syyskuussa sen sijaan Suvivirsi tuntuisi jo vitsiltä! Virsikirjassa on muutamia häävirsiä, joista kivoimmat ovat mielestäni Suvivirren sävelellä laulettu Se tuntee onnen syvän (822) ja Oi rakkauden luoja (823). Olisi kuitenkin mukavaa, että virsi olisi oikeasti monelle tuttu, ettei laulu jäisi vain muutamien harvojen harteille vaan kaikki voisivat kajauttaa niin halutessaan.  

Virsiä voisi esittää myös instrumentaaliversioina. Monista virsistä on tehty upeita sovituksia, ja esimerkiksi saksofonisti Jukka Perkon levy Kaanaanmaa on riipaisevan kaunis. Ongelma tosin on, että levyllä soittaa loistava jousikvartetti ja yksi Suomen parhaita saksofonisteja.. Ja sittenkin minua häiritsee tuo surumielisyys. Kaikki tunnetuimmat virret tuntuvat olevan jotenkin surummielisiä. Ehdotin jo sitä virttä missä lauletaan ”Glooooooria, in excelsis deo”, mutta menee kuulemma vähän liian jouluiseksi. Olisi ainakin juhlavaa!

Bongasin netistä Toivontuottajien hauskan nettisivun, jossa voi etsiä vihmiseen liittyviä asioita, mm. juuri sopivia virsiä (ja myös kuunnella niitä!) tai itse vihkikaavaa yms. Sivu löytyy täältä. Myös virsikirja löytyy kokonaisuudessaan netistä täällä.

Mitä virsiä teidän häissänne kuullaan ?

p.s. Minulla on ongelmia Lilyn kanssa, enkä saa kuvia lisättyä, tutkitaan ongelmaa.

suhteet oma-elama musiikki
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.