Uusivuosi Levillä

Ihanaa vuotta 2021 kaikille. Oma vuoteni on lähtenyt liikkeelle vauhdikkaasti liikkuen ja jo töihin palaten. Pidin kuitenkin 1,5 viikkoa lomaa ja viime viikon vietin Lapissa, Levillä. Loma oli oikein onnistunut, koska esimerkiksi työasiat unohtuivat täysin ja koin olevani levännyt.

Vallitsevan tilanteen takia loma toki keskittyi todella pitkälti omalla mökillä oloon, omalla porukalla. Ja tietysti jonkin verran ulkoiluun ja ulkona olemiseen, koska puitteet olivat siihen mahtavia. Piipahdimme myös Särestöniemen museossa. Kahtena iltana kävimme ulkona myös syömässä, sillä nämä olivat järjestetty turvallisesti.

Muutenkin on sanottava, että Levillä pidettiin maskeja (ainakin päiväsaikaan, jolloin itse olin liikkeellä) todella kiitettävästi ja turvavälien säilyttäminen onnistui myös huomattavasti paremmin, kuin täällä Helsingissä. Huolehdimme tiheästä käsien pesusta/desinfioinnista, kasvomaskeista sekä turvaväleistä. Tarpeettomia oleskeluja paikoissa, jossa oli muita ihmisiä, pyrimme välttämään. Seuraavassa muutama kuva talvisesta Levistä. Miten ja millaisissa merkeissä teidän uusivuosi sujui?

Ensimmäisessä kuvassa mökki, jossa majoituimme:

Alla kuva Pihvipirtti -nimisestä ravintolasta sekä poropihvi -annoksesta (josta puuttuu annokseen kuuluneet herkulliset maalaisperunat). Erinomainen ruoka, voin vain suositella,jos Leville suuntaatte! :)

Seuraavassa muutama kuva vielä mökistä sisältä:

Ja Levin keskusta. Tuo on muuten todella ihanasti rakennettu, että keskusta kulkiessa näkyy taustalla rinne :) Onko joku ehkä joskus lasketellut tuota alas?

Viimeinen kuva Särestönimestä ja maalaus/taidetarvikkeita:

Viimeisen kuvan myötä toivon vielä, että kaikilla oli ihana uusi vuosi ja toivotan lukijoilleni ihanaa, inspiroivaa ja hyvää oloa täynnä olevaa vuotta 2021 ! <3

-Miia

hyvinvointi oma-elama