Kasvitieteellisessä puutarhassa… shoppailemassa

Yhtenä päivänä, kun nimenomaan en aikonut tuhlata rahaa, mä päädyin Kööpenhaminan kasvitieteelliseen puutarhaan. Maksuttomuuden lisäksi mua houkutti ajatus puutarhan sisätiloissa tapahtuvasta rennosta haahuilusta, kosteassa lämmössä, kesää leikkien. No ajatus oli houkuttanut muutamaa muutakin, eikä siellä mahtunut kunnolla edes kävellä – saati että olisi mahtunut jotenkin rauhoittumaan tai miettimään kesää.

Joten mä tein uukkarin ja ajauduin puutarhan portilla olevaan pikkuiseen myymälään.

 

IMG_9048.JPG

 

Kuinka ollakaan, jouduin taas kaivamaan kuvettani, sillä löysin sieltä söpön melonikuvan ja vihkon. Etenkin vihkolöydös ilahdutti meikäläistä, koska oon jo pidemmän aikaa yrittänyt bongailla tuollaista kaunista, värikästä, kierreformaattista lehtiötä, johon voin raapustella ideoitani. Ja keväästä johtuen ideoita piisaa.

Tarinan opetus:

Rahan säästäminen on luultua haastavampaa. Ja Köpiksen kasvitieteellisessä puutarhassa ei luultavasti kannata käydä (ellei todella, todella pidä ihmisistä).

I went on an un-planned shopping spree in Copenhagen’s Botanical Garden.

FOLLOW NØRREBRO SUMMERS HERE:

Facebook

Bloglovin’

Snapchat & Instagram @marjapilami

Suhteet Sisustus Oma elämä Höpsöä