Mulla on otsis!
Hui! Apua! Major life changes! Meikäläisellä on nimittäin otsis 😀 Moni näki tästä kuvia jo eilen Instagramissani, kun sormet syyhyten raportoin värjäyksen ja leikkauksen vaiheita kampaamo Saxcéssa Helsingin Viiskulmassa.
Itsehän en varmaankaan ole mikään kampaajan ihanneasiakas. Käyn kampaajalla välillä harvemmin, kuin olisi ehkä tarvis ja värjään tyveäni itse kotona. Lisäksi joka toisella kerralla pyydän, ettei latvoja leikattaisi ja sitten seuraavalla kerralla tilanne on kaksi kertaa kauheampi 😀
Nytkin edellisestä kerrasta on vierähtänyt jo tovi ja hiusten väri oli sen mukainen. Tumma tyvi oli valahtanut jo aika pitkälle ja olin kerran tai kaksikin värjännyt sen itse tummemmaksi. Tyvessä, joka siis oli tässä vaiheessa jo melkein hiusten puolivälissä, oli siis varmaankin kolmea eri tummanruskeaa plus oma vähän vaaleampi juurikasvu. Ai että. Siinä olikin Johannalla vähän savottaa!
Halusin ottaa askeleen kohti omaa vaaleampaa sävyä, mutten yhtään tiennyt onko se edes tässä tilanteessa mahdollista. Onneksi Johanna keksii aina keinot ja värjäsi vaaleita raitoja alkaen läheltä tyveä ja jatkuen hiusten puoliväliin saakka. Latvat säästettiin vaalennusaineelta kokonaan, ne saivat vain vaahtosävytteen pesupaikalla. Aivan tyvi värjättiin vielä ihan hieman omaa tukkaani tummemmalla sävyllä, jolloin se blendautuu hyvin vanhoihin tumman sävyihin tyvessä. Kaikissa värjäyksissä oli mukana Olaplex, tietysti!
Ja sitten se isoin muutos eli otsis! Olen puhunut teille jo pitkään vallalla olleesta otsistrendistä ja etenkin pitkä verhomainen curtain bangs -otsis on nyt hyvin in. Ja iskenyt Pinterestissä ja Instagramissa meikäläiseen aika kovaa. Johanna siis otti sakset käteen ja napsi meikäläisen pitkä, keskeltä hieman lyhyemmän otsiksen. Mitäs te tähän sanotte? :)
Johanna – Saxcé
Tarkk’ampujankatu 20
00150 Helsinki
040 187 8987
Tsekkaa muita Johannan minulle tekemiä tukkataikoja:
Muodonmuutosvideo: Brunetesta blondiksi
Muodonmuutos blondista bruneteksi
Puhdasta blondia