26 x joululahjaidea

Päätin taas kerätä yhteen tämän vuoden parhaita joululahjaideoita. Muutamat ovat samoja, kuin viime vuoden listauksessani, mutta löysin paljon myös uusia ideoita tämän vuoden lahjapaketteihin 🙂

joululahjat 2021

Kauneudenhoitoa

Kaunis meikkiteline. Haaveilen aina itse siististä meikkipöydästä, mutta näin kauneusvaikuttajana se taitaa olla aika mahdoton haave 😀 Mutta jos mulla olisi järkevä määrä kosmetiikkaa, haluaisin järjestellä ne kauniisti esimerkiksi Vitran telineeseen (30 e), Ikean Saxborga -peililliseen laatikkoon (15 e), Umbran Glam-laatikkoon (30 e) tai Brabantian boksiin (23 e).

Kestotuotteet. Kestotuotteet ovat ihana ja ekologinen lahjaidea, joita voi tehdä itse tai ostaa kaupasta. Esimerkiksi Taputapu myy musliini-kestovanulappuja (11 e).

Ihonhoitosetti. Näinä aikoina aika sopiva lahja olisi myös luonnonkosmetiikkamerkki Evolven käsi/vartalopesun ja -voiteen sisältävä *Pomegranate Perfection -setti (30 e) ja kotimainen Hetkinen Sisu First Aid Kit (29 e), joka sisältää käsisaippuan, käsivoiteen ja käsidesin. Hetkiseltä löytyy muutenkin tosi ihania tuotteista aina huonetuoksuista huulirasvaan! Myös kotimainen *Pure=Beautyn lahjapakkaus(24 e) on ihana, sillä se sisältää mun lempikasvoveden 😉

kosmetiikka joululahja

Laadukas meikki- tai sivellinsetti. Meikkisetti on aika helppo tapa antaa meikkejä lahjaksi, sillä niihin on usein valittu merkkien myydyimpiä tuotteita. Tässä ihan muutama löytämäni laadukas meikkisetti: *MAC Cosmetics Perfect Basics Set (43 e), *Benefit Winter Glammin’ Gift Box (60 e) ja *Anastasia Brow Kit (35 e). Meikeistä paljon pitävälle hyvät siveltimet tulevat aina tarpeeseen. Itse olen tykännyt superpaljon *Sigma Mini Eye Brush Setistä (23 e) ja tietysti Real Techniquesin siveltimistä, esim. tästä *Everyday Essentials -setistä (19 e).

Hiustenmuotoiluvälineitä. Jos mä saisin valita itselleni joululahjoja, valkkaisin kyllä yhdeksi ehdokkaaksi THE hiustenmuotoiluvälineen eli *Dyson Airwrapin (499 e). Toinen hyvä lahjaidis on *tämä Wyleran johdoton automaattikiharrin (80 e), jolla ihan jokainen osaa tehdä itselleen kauniit kiharat (postaus). Muita mielenkiintoisia tuotteita löytyy *Babylissiltä, joka julkaisi tänä vuonna kätevät johdottomat muotoiluraudat (186-195 e)!

Aineettomat lahjat

Hotelli- tai ravintolalahjakortti. Staycation kelpaisi ainakin itselleni ja uskon, että yöstä ihanassa hotellissa nauttisi moni arjen kiireistä kärsivä.

Kukkakauppalahjakortti. Kukkia ei itse aina raaski oikein ostaa, vaikka ne niin piristäisivät keskellä pimeän talven. Lahjakortti paikalliseen kukkakauppaan olisi tosi hyvä idea, joka tukee pienyrittäjää ja piristää kukkansa ostavaa.

Kasvohoito ja hieronta. Tällainen sopii tosi monelle ja antaa pienen hengähdystauon arkeen. Olen itse testaillut ja hyväksi todennut pari hoitoa kauneushoitola Hillassa ja Jolie Spassa.  Lisäksi olen kuulut paljon hyvää aasialaisesta day spasta Naminasta. Hieronnoissa olen käynyt Suomen Urheiluhierojakeskuksissa ja sinne olen itsekin ostanut esimerkiksi miehelleni lahjakortteja.

Vaatehuolto. Yksi aivan ihana idea olisi antaa lahjakortti johonkin vaatehuoltopalveluun. Vaatteiden huoltaminen pidentää vaatteet käyttöikää ja palvelee niin käyttäjäänsä kuin tätä meidän maapalloa. Esimerkiksi helsinkiläiseen Arkivé Atelieriin saa lahjakortteja, jonka voi käyttää niin vaatehuoltotuotteisiin kuin huoltopalveluunkin. Myös esimerkiksi Finnish Design Shopista löytyy tämä ihana kenkienhoitosetti, joka sopii täydellisesti vaatteistaan huolta pitävälle.

Lahja eläimille

Lahja eläimille. lahjaelaimille.fi. Eläinsuojelujärjestö Animalian kautta voit ostaa lahjan tukemaan työtä esimerkiksi tuotantoeläinten hyvinvoinnin puolesta. Olen saanut äidiltäni kortin Tuulispää-lahjoituksesta sekä lahjan, jolla tuettiin työtä turkistarhattoman Suomen puolesta. Näistä on aina tullut tosi hyvä mieli <3

UNICEF. UNICEFin sivuilla voit lahjoittaa konkreettisiin asioihin. Voit esimerkiksi lahjoittaa koulupaketin tytölle, rokotteita ja talvivaatteita. Ostaessasi UNICEFin lahjan, valitsemasi lahjansaaja saa kortin ja apu lähetetään sitä tarvitseville.

diy kuoriva saippua

DIY-lahjat

Kuoriva kahvisaippua. Täältä löydät helpot ohjeet tähän kahvinpurusta ja saippuasta valmistettavaan kuorintasaippuaan.

DIY-huulikuorinta. Täältä taas löydät ohjeet ihanaan huulien kuorinta-aineeseen. Tämän kun paketoi johonkin söpöön jouluiseen purnukkaan, niin lahjansaaja on varmasti iloinen!

5 muuta DIY-kauneushoitotuotetta. Tästä postauksesta löydät muitakin naamioita ja kuorintoja, joita voi tehdä itse ja antaa lahjaksi.

Ihanaa joulunodotusta <3

Kauneus Meikki Suosittelen Ostokset
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.