Aamurutiini nro 1

Jos saisin valita, en ikinä heräisi herätyskellon soittoon.  En myöskään ikinä heräisi aikaisin. Kun kerran on pakko herätä sekä että, haluan vähintäänkin torkuttaa yhden (tai kaksi) kertaa. Se on mielestäni vähintä, mihin minulla on oikeus. Minun aikani kuuluu minulle, ja miten sen käytän, on minun valintani.

Joogaopettajani suositteli kuitenkin kokeilemaan aamuherätystä ilman torkutusta (goody 2shoes) ja tekemään sen sijaan pari aurinkotervehdystä. Eli aamulla kellon soidessa kierähdä ylös sängystä, raahaudu vessaan aamupissalle (pakko, ilman ei onnistu mikään), laita alusvaatteet päälle (vapaavalintaista mutta minusta näin on mukavampi) ja asetu joogamatolle.

Keskity hengittämään nenän kautta hitaasti muutaman kerran. Tee sitten kolme astangajoogan aurinkotervehdys Aata ja kolme aurinkoterveydys Beetä.

Minun tapauksessani pari ensimmäistä aurinkotervehdystä menevät ihan käteen, en veny mihinkään. Viimeistään B-tervehdykseen päästessä olen kuitenkin hereillä ja viimeinen tervehdys sujuu jo yleensä melko sutjakkaasti. Tähän menee alle 10 minuuttia sängystä nousemisesta eli juuri sen yhden iPhonen torkun verran. Sitten voikin aloittaa hyvin loput aamurutiinit. Ärsyttävää mutta totta, keho ja mieli herää, on todella kevyt olo näinkin pienellä vaivalla.

Voin siis lämpimästi suositella! Itse en jaksa joka aamu, mutta aina kun jaksan tehdä tervehdykset aamulla, niin voin paremmin jo heti aamusta, päivä alkaa upeasti ja tunnen itseni todella energiseksi.

IMG_3783.jpg

Anteeksi huonosta kännykuvasta (siis tavallista huonommasta), halusin vain demota kuinka pieni koirakin tekee aamuisin aurinkotervehdyksiä :)

Hyvinvointi Liikunta Mieli