Lokakuu ja luetuimmat

Lokakuussa vihdoin vähän helpotti. Tai ainakin hieman totuimme uuteen rytmiin ja löysimme uusia toimintamalleja. Tässä kuukauden mieleenpainuvimmat palat ja luetuimmat jutut!

 

lokakuu.png

lokakuu2.png

 

Menoja ja yhteistä aikaa. Fridan päiväkoti-väsymys alkoi helpottaa ja viikonlopuille pystyi vihdoin suunnittelemaan menojakin. Kävimme ystävien kanssa Slow Food festareilla Fiskarsissa, sekä muissa tapahtumissa ja ravintoloissa Helsingissä. Syyskuussa venyneet nukutusajat rauhoittuivat uusilla ratkaisuilla, joten omaa aikaa sekä voimavaroja saatiin turvattua lokakuussa paremmin. Rattaissa nukuttaminen osoittautui pelastukseksi päiväuniaikaan,  sillä Fridan saa helposti nostettua rattaista omaan sänkyyn heräämättä. Nukahtamista odotellen ollaan välillä kärrytelty kaksikin tuntia, kun juuri oikea uni-ikkuna ollaan menetetty hetkeä aiemmin. Yllätykseksi yhden päivän nukkumattomuus hissin rikkoutumisen vuoksi kostautui viikon mittaisella unitaistelulla, mutta jälkikäteen sitäkin voi pitää vain yhtenä viikkona, jolloin asiat olivat kuten olivat. (Silloin, kun olo on tosi zen ja upea.) Muita syksyn romahduttamia unirutiineja, kuten yöunille nukahtamista itsekseen, aloitettiin kannustamaan tarrojen keräämisellä.

 

lokakuu3.png

lokakuu4.png

 

Oma lokakuu oli edelleen juoksua aikaa vastaan. Lounaaksi valmistamani kasvisosekeitto, jota en ollut jaksanut (illalla) ja ehtinyt (aamulla) soseuttaa, kuvasi arkeani täydellisesti. Oli kuitenkin myös yksi päivä, jolloin nojailin Hakaniemen kauppahallin seinään ja söin gluteenitonta korvapuustia. Aloitimme Jaakko Kahilaniemen kanssa mielenkiintoisen videoprojektin, joka toivottavasti valmistuu talven aikana. Otsatukan kasvattaminen oli ärsyttävimmässä vaiheessa lokakuussa, mutta onneksi oli trikoopannat ja pipot.

 

lokakuu5.png

lokakuu6.png

 

Lokakuun luetuimmat:

1. Katse pohjaan (eli miten minusta tuli mineraalimeikin käyttäjä)

2. Mukulan suusta: Äiti koko ajan pomon kanssa 

3. Miten eettinen ja ekologinen neule syntyy

 

Top 10 joukossa oli myös kaksi postausta viime vuodelta:

Mummulta mukulalle: norjalaismyssy (ohje)

Lidlin kashmirneule: laatua laaduttomasti

(Neuleesta pitäisi varmaan tehdä uusi juttu, sillä se on säilynyt tosi hyvänä!)

 

lokakuu7.png

lokakuu8.png

 

Sinnikäs taistelija tuo taapero. Periksiantamattomuus on korostunut entisestään, mutta eipä sitä moittiakaan voi. Hieno piirre. Pahin tunnekäyttäytyminen, eli pureminen ja repiminen on huomattavasti vähentynyt jatkuvan harjoittelun tuloksena. Ilmeikäs pelleilijä juttelee hauskoja juttuja, innostui maalaamisesta ja on tullut entistä omatoimisemmaksi. Päiväkodista kuultujen huhujen perusteella Frida on aina ensimmäisenä valmiina ulkovaatteissa, koska pukee itse. Ensimmäisiin naamiaisiinsa hän sai valita kaupassa minkä tahansa puvun, ja päätyi kissa-hattuun. On kuulemma Kissa Pentunen. 

 

lokakuu9.png

lokakuu10.png

 

 

INSTAGRAM / FACEBOOK / BLOGLOVIN’

suhteet oma-elama lapset vanhemmuus