Laskiaistiistai Annantalolla

Laskiaistiistai oli täällä pääkaupunkiseudulla ihanan aurinkoinen. Minulla ja pojalla oli vapaapäivä, joten päätimme lähteä käymään Helsingissä. Mietiskelin mitä kivaa voisimme yhdessä puuhailla – Helsingistä onneksi löytyy paljon valinnanvaraa aktiviteeteissa. Päätimme lopulta lähteä tutustumaan Kampin kupeessa sijaitsevaan Annantaloon. Annantalo oli minulle entuudestaan täysin tuntematon paikka, vaikka olinkin esimerkiksi kävellyt sen ohi lukemattomia kertoja, kun vielä asuin Helsingissä.

Annantalo on lasten ja nuorten kulttuurikeskus, joka sijaitsee aivan Kampin ostoskeskuksen vieressä, osoitteessa Annankatu 30.
Talon esteetön sisäänkäynti löytyy takapihalta, joten sisään pääsee myös esimerkiksi rattaiden tai pyörätuolin kanssa. Talon sisällä on myös hissi eri kerroksien välillä. Annantalolla on vaihtuvasti monipuolista ohjelmaa – tapahtumia, näyttelyjä ja taideopetusta. Annantalo tekee myös yhteistyötä päiväkotien ja koulujen kanssa.

Ensimmäisenä kävimme Tobiaksen kanssa katsomassa Kaikki kotona- näyttelyn. Alakerrassa sijaitsevassa näyttelyssä kuvataan arjen ja perheen moninaisuutta. Näyttelytilan makuuhuoneesta löytyi erittäin mielenkiintoisia Anna Seppälän maalauksia (myös yhdessä hänen poikansa kanssa tehtyjä!) jotka koskettivat minua paljon. Kaikki kotona- näyttelyssä on myös kahden nykytaiteilijan, Pauliina Turakka-Purhosen ja Oliver Whiteheadin, teoksia. Yläkerrassa puolestaan on Esine maalauspohjana- näyttely, joka koostuu 13-18-vuotiaiden taiteesta. Nuoret ovat maalanneet erilaisiin esineisiin heille tärkeitä asioita ja paikkoja.

Alakerrasta löytyi ihastuttava ja lapsiystävällinen kahvila Skidilä! Skidilästä saa lounasta, sekä esimerkiksi kahvin kanssa makeaa ja suolaista. Laskiaistiistain tarjouksena oli kasviskeitto, kahvi/tee ja laskiaispulla (10€) joten päätin testata millainen kahvilan lounas oikein on. Ruoka oli todella maukasta (keittoa sai tuunata mm.siemenillä ja yrteillä) ja jälkkärilaskiaispulla paras ikinä! Henkilökunta oli ihanan ystävällistä ja käynnistä jäi minulle ja pojalle hyvä mieli :)

Annantalo oli aivan mahtava paikka, ja se yllätti minut ja pojan positiivisesti. Ihmiset olivat ystävällisiä, näyttelyt mielenkiintoisia ja talossa oli mukavan rento tunnelma. On ihanaa että tällaisia paikkoja on olemassa! <3

kulttuuri museot-ja-nayttelyt suosittelen ystavat-ja-perhe