Tämän viikon parhaita juttuja

Tänään on meidän viimeinen päivä maalla. Oltiinkin täällä hiukan pidempään mitä oli suunniteltu. Huomenna palataan siis jälleen kaupunkiin ja arkielämään siellä. Päivät ovat kyllä menneet nopeasti kun on paljon puuhaa. Tässä tämän viikon parhaita juttuja 🙂


– Neulominen.
Pitkästä aikaa otin esille puikot ja lankakerän. Sain valmiiksi harmaan kaulaliinan pojalle ja itselleni ruosteen värisen pannan. Vitsit että tykkäänkin tuosta pannasta!
– Ulkoilu. Eipä tätä enempää tarvitse perustella – ruska on nyt parhaimmillaan 🙂 Yhtenä iltana kävin äitini kanssa läheisellä suolla poimimassa karpaloita! Samaisella reissulla vastaan tuli myös kolme metsäkaurista, muutama joutsen ja orava.

– Musiikki.  Olen musiikin suurkuluttaja. Tällä viikolla olen kuunnellut mm. Pyhimystä, Oasista ja Jeff Buckleyta.

– Maaseudun rauha. Tämä kuva selittää paljon. Olin hölkkäämässä, kun kuulin joutsenien lentävän läheiselle järvelle. Oli niin kaunis ilta!

– Askartelu. Tein pari tuikkulyhtyä ulkosaunalle. Keräsin ulkoa lehtiä, kuivatin niitä kirjan välissä, ja liimasin ne askarteluliimalla vanhoihin lasipurkkeihin. Näistä tuli mielestäni todella kivat 🙂


– Lähellä oleva apu. 
Mummo ja ukki, eli vanhempani, ovat nauttineet Tobiaksen kanssa olemisesta. Ja myös toisinpäin – poika rakastaa olla mummon ja ukin seurassa. Äiti ja isä ovat mahdollistaneet myös minulle esimerkiksi sen, että olen päässyt yksin hölkkäämään tai valokuvaamaan. Todella tärkeitä ja kaivattuja juttuja.

– Puusauna. Maailman parhaimmat löylyt.

– Kaalilaatikko. Tein eilen todella hyvää kaalilaatikkoa. Yksi maailman parhaimmista ruoista!

Mutta nyt ryhdyn pikkuhiljaa pakkauspuuhiin. Värikästä viikonloppua kaikille :)

hyvinvointi ajattelin-tanaan hyva-olo oma-elama