Joulun jälkeen uutta vuotta odotellessa
Arki on kyllä useimmiten tervetullutta juhlapyhien jälkeen. Ainakin itse ajattelen ja tunnen niin. Oli kivaa viettää joulua täällä kotona poikien kanssa joululauluja kuunnellen ja jouluruokaa syöden. Mutta oli myös hyvä, että menin yöksi töihin ja pojat lähtivät omiin koteihinsa. On onni, että on työpaikka ja että pojat pärjäävät omillaan. Nämä ovat tärkeitä elämän perusasioita, jotka eivät aina ole itsestäänselviä.
Nyt istun sohvalla ja kirjoitan tätä blogia. Lihaperunasoselaatikko lämpiää uunissa. Syön punajuurta sen lisäksi. Sain nukuttua ihan hyvin ja jaksan taas valvoa. Aamulla alkaakin taas vapaat. Sitten on treffit. Menen miehen luokse. Hän tekee minulle taas kaikkea hyvää syötävää ja on mukavaa olla yhdessä.
Sitten onkin jo uusi vuosi. Niin se elämä menee aina vähän kerrallaan eteenpäin ja on ihan liian lyhyt tuhlattavaksi sellaisiin asioihin, mitä ei halua elämäänsä. Se, että uskaltaa ja voi elää omannäköistä elämäänsä on erittäin tärkeä asia. Pyrin näin vanhemmiten juuri tuollaiseen elämään. En elä täällä muita vaan ihan itseäni varten. Ja toki minusta on enemmän hyötyä muille, jos olen hyvinvoiva ja tyytyväinen omaan elämääni. Suosittelen muillekin.
Hyvää yötä ja nähdään!
-Sanna-