Työasiat palautuvat vähitellen mieleen
Eka työvuoro loman jälkeen tehty. Toisaalta muistin hirveän hyvin kaikkea, mutta toisaalta oli vähän hömelö olo. Ei sitä pysty ihan kaikkea uutta omaksumaan heti täysin eikä tietty kukaan niin oletakaan tapahtuvan. Jokainen kyllä tietää omalta kohdaltaan, millaista on palata lomalta. Kestää hetken ennen kuin olet täydessä vedossa.
Aamulla heräsin jo aikaisin, ennen kuin herätys oli ajastettu. Pötköttelin ensin, söin aamupalaa, pesin koneellisen pyykkiä ja katselin Netflixiä. Hieman rentoutusta ennen iltavuoroa niin ei ole sitten niin helposti hermot kireällä, kun saa koko illan ajan painattaa töitä.
Työvuoro ei kuitenkaan ollut ollenkaan niin rankka kuin olin ajatellut. Töitä sai tehdä, mutta siis oli aika leppoisaa ainakin minun mielestäni. Paljon olisi ollut heti asioita hoidettavana, mutta en oikein päässyt vielä keskittymään niihin. Mutta kyllä ne tässä ihan kohta hoidan pois alta. Sillä varmasti tulee paljon lisääkin asioita hoidettavaksi. Se on varmaa se. Ne eivät lopu koskaan kesken.
Nyt voisi mennä nukkumaan, sillä työnteko rasittaa ihan eri tavalla kuin kotona oleilu. Hyvää yötä ja nähdään!
-Sanna-