Yksinkertainen, edullinen, maukas: nuudelikeitto

Idea ruoan taustalla syntyi muutaman asian summaationa: ensinnäkin vierailusta japanilaisessa ramen ravintolassa, toisaalta tyyriistä sekä ei-niin-onnistuneesta kotiversiosta sekä lopulta asuntoautoreissulla pitkästä aikaa syödyistä nuudelikupeista.

Näiden pohjalta sain päähäni keittää nuudelit pussin mukana tulevassa mausteseoksessaan – ja sen sijaan (miten yleensä olin aiemmin tehnyt syystä x), että kaataisin nesteen pois jättäisinkin sen liemeksi – ikään kuin köyhän miehen ramen-keitoksi.

Ja mun mielestä tää on vaan törkeen hyvää! Ja paitsi hyvää, se on myös edullista sekä hävyttömän helppoa valmistaa (n.10min). Soveltuu siis hyvin arjen pelastajaksi silloin tällöin.

Keiton viisi vaihetta:

  1. Keitä kananmunat
  2. Paista valmiit tofukuutiot. Mulla käytössä maustamattomia, joihin laitan vähän mausteita kuten mustapippuria ja valkosipulijauhetta.
  3. Pilko kevätsipuli
  4. Keitä nuudelit maustepussissaan (kananmakuinen)
  5. Kokoa nuudelit lautaselle, kaada sopiva määrä lientä, haluamasi määrä tofukuutioita, kevätsipulia ja kananmuna

Viimeksi:

Kuka on minimalisti?

Lue myös:

7 x parasta kasvisruokaa

hyvinvointi ruoka-ja-juoma