Yksinkertainen, edullinen, maukas: nuudelikeitto
Idea ruoan taustalla syntyi muutaman asian summaationa: ensinnäkin vierailusta japanilaisessa ramen ravintolassa, toisaalta tyyriistä sekä ei-niin-onnistuneesta kotiversiosta sekä lopulta asuntoautoreissulla pitkästä aikaa syödyistä nuudelikupeista.
Näiden pohjalta sain päähäni keittää nuudelit pussin mukana tulevassa mausteseoksessaan – ja sen sijaan (miten yleensä olin aiemmin tehnyt syystä x), että kaataisin nesteen pois jättäisinkin sen liemeksi – ikään kuin köyhän miehen ramen-keitoksi.
Ja mun mielestä tää on vaan törkeen hyvää! Ja paitsi hyvää, se on myös edullista sekä hävyttömän helppoa valmistaa (n.10min). Soveltuu siis hyvin arjen pelastajaksi silloin tällöin.
Keiton viisi vaihetta:
- Keitä kananmunat
- Paista valmiit tofukuutiot. Mulla käytössä maustamattomia, joihin laitan vähän mausteita kuten mustapippuria ja valkosipulijauhetta.
- Pilko kevätsipuli
- Keitä nuudelit maustepussissaan (kananmakuinen)
- Kokoa nuudelit lautaselle, kaada sopiva määrä lientä, haluamasi määrä tofukuutioita, kevätsipulia ja kananmuna
Viimeksi:
Lue myös: