Punaviinikana (ja ihan pieni keittiökämmi)
Tämän postauksen aihe piti olla punaviinikana ja porkkanaröstit. Tänään kuitenkin opin, että toisin kuin perunasta, paistetusta ja raastetusta porkkanasta tulee paistettua porkkanaraastetta, ei porkkanaröstejä. Ei maussa toki mitään suurta vikaa ollut, onhan porkkanaraaste ihan hyvä lisuke ruualle, mutta ensi kerralla joko laitan sekaan myös perunaa tai sidosaineeksi esimerkiksi kananmunaa. Mutta sellaista sattuu, myös ja varsinkin ruokabloggarin koekeittiössä.
Kanasta sen sijaan tuli hyvää. Tässä ohje noin kolmeen annokseen:
PUNAVIINIKANA
400 g maustamattomia broilerin sisäfileitä
puoli nippua tuoretta tinjamia
kourallinen tuoretta salviaa
suolaa ja mustapippuria myllystä
tilkka oliiviöljyä ja/tai kuivaa sherryä
Lado broilerinfileet ja mausteet tiiviskantiseen rasiaan, valuta päälle hieman oliiviöljyä ja sherryä. Anna marinoitua muutama tunti jääkaapissa; hölskyttele rasiaa välillä jotta fileet maustuvat tasaisesti.
Tältä pitäisi näyttää marinadia kasatessa.
paistamiseen luomuvoita (tai oliiviöljyä)
1,5-2 dl punaviiniä
1 rkl siirappia
Kuumenna reilusti rasvaa pannussa ja lisää boilerifileet, mutta jätä marinadi talteen. Paista fileisiin nopeasti suhteellisen kovalla lämmöllä kaunis väri. Lisää punaviini, siirappi ja marinadista jääneet yrtit. Anna hautua kypsäksi parisenkymmentä minuuttia kanapalojen koosta riippuen.
Tältä pitäisi näyttää kun ruoka on melkein kypsää.
Jos et ole parempi tekemään porkkanaröstejä kuin minä, tarjoile punaviinikana suosiolla keitetyn täysjyväriisin kera.