7 omaa vinkkiäni alkavan flunssan selättämiseen!
Sairastin ennen todella usein ja kun sairastin, olin todella kipeä. Saatoin olla vuoden aikana viisikin kertaa lähes 40 asteen kuumeen kourissa. Elämäntapojeni muutos ja eteenkin tupakanpolton lopettaminen ja yleiskunnon parantuminen ovat varmasti vaikuttaneet suurilta osin siihen, että nykyään harvemmin sairastun.
Vuosien mittaan olen myös kehitellyt tällaisia niksejä orastavan flunssan selättämiseen. Suoritan yleensä koko tämän listan aina heti, mikäli flunssan oireita ilmenee. Yleensä jo seuraavana aamuna olo on ihan normaali. Saattaa olla, että osa näistä jutuista on ihan humpuukia, mutta en uskalla enää olla tekemättä koko settiä. Näitä saa kokeilla omalla vastuulla 😉
1. Pysyttele sängyssä mahdollisimman pitkään. Nuku vaikka muutamat päiväunet, mikäli mahdollista.2. Juo teetä, mihin olet sekoittanut hunajaa. Voit myös vaihtoehtoisesti keittää inkivääriä ja hörppiä kuumaa inkiväärilientä. Muista muutenkin nestetyttää itseäsi erityisen paljon.
3. Kurlaa kurkku Corsodylillä/vastaavalla. Tiedän, ettei sitä ole tarkoitettu tähän tarkoitukseen, vaan hammastulehduksien hoitoon. Kuitenkin uskon sen desinfioivan yhtä tehokkaasti myös kurkun. Sanokaa mitä sanotte, mutta aina on kurkkukipu lähtenyt tällä konstilla 😀
4. Syö ainakin 5 raakaa valkosipulin kynttä. Oma taktiikkani on tehdä ruoan kylkeen joku ”hiukan” valkosipulinen kermaviilikastike. Jotkut tunkevat valkosipulin kynsiä myös korviin, mutta itse en ole sitä kokeillut koskaan.
5. Laita villasukat jalkaan ja kääriydy viltteihin. Ja taas kerran LEPÄÄ. Vaikka olisitkin kotona ja tekisi mieli vähän huseerata ja häärätä, laita terveytesi etusijalle. 6. Nappaa C-vitamiinia tuplamäärä! Muista myös D-vitamiini näin talviaikaan (normaali määrä).
7. Syö paljon hedelmiä, vihanneksia ja marjoja. Monet syövät todella epäterveellisesti sairastumisen merkkejä huomatessaan. Olen joskus lukenut, että varsinkin sokeri on hirmu haitallista immuniteetille. Silti usein juuri sairastuessamme valitsemme sen suklaalevyn kaupan hyllyltä. Tehkää mielummin siis esimerkiksi smoothie! Itse laitan kaikki kotoota löytyvät superfoodit blenderiin ja pyöräytän niistä pirtelön.