Jotkut asiat paranevat vanhetessaan
Jotkut asiat kestävät hyvin aikaa, tai jopa parantuvat ajan kuluessa. Tietyt ihmissuhteet, huonekalut, viinit tai vaatteet ovat sellaisia. Yhteistä näille kaikille on laatu. Ostan nykyään harvoin vaatteita ja silloin niissä täytyy olla jotain todella erityistä. Rakastan vaatteita, joita voin kuvitella käyttäväni vielä vuosikymmenien päästä tai mahdollisesti antamaan niitä eteenpäin omille lapsille.
Eilisen asu koostui juuri tällaisista vaatekappaleista. Mokkahame on poikaystävän äidin vanha ja edelleen ajankohtainen. Olen käyttänyt sitä jo monta vuotta, eikä se tunnu olevan koskaan poissa muodista. Pieni ajan patina näkyy mokassa, mutta se ei haittaa lainkaan.
Silkkinen kauluspaita on alunperin isoisäni ja hän on teettänyt sen räätälillä joskus kymmeniä vuosia sitten. Sen jälkeen se on ollut käytössä ensin hänellä monta vuotta, sen jälkeen isälläni ja vielä hänen vaimollaan. Edelleen paita on kuin uusi, ja luultavasti tulee olemaan minun käytössäni monet vuodet. Klassikko, joka sopii asuun kuin asuun.
Pictures: Sanni Trishin
TallennaTallenna
TallennaTallenna