Ulkoilman ihanuus

Talvella tulee harvemmin tehtyä pitkiä kävelylenkkejä. Eilen oli kuitenkin niin kaunis ilma, että menin aamukahville lähikahvilaan ja nautin sen ULKONA terassilla! Aurinko lämmitti ihan kunnolla, ja koko terassi oli täynnä ulkoilmasta nautiskelijoita. Pieniä arjen nautintoja: kahvi kermalla ja lämmin karjalanpiirakka hukutettuna munavoihin!

Aamiaisen jälkeen lähdin tarpomaan jäälle. Sinne olikin löytänyt moni muukin. Oli pulkkailijoita, pilkkijöitä, kävelijöitä, hiihtäjiä ja lenkkeilijöitä. Kaikilla hymy kasvoilla ja puna poskilla.

Miten hyvä fiilis voikaan tulla ulkoilmasta? Hävettävän vähän tulee muutenkaan vietettyä aikaa talvisin ulkona.  
Lenkki venyi melkein kolmetuntiseksi ja olo oli niin ihana sen jälkeen. Auringosta saa vaan niin uskomattomasti energiaa, varsinkin nyt kun siitä ei ole hetkeen päässyt nauttimaan.

Kävelyn jälkeen tehtiin mun lempiruokaa: tortilloja. Niistäkin saa suhteellisen terveellisiä, kun valitsee oikeat täytteet. Omiin tortilloihini tulee lähes aina seuraavat ainekset:

  • kermaviiliä
  • jauhelihaa
  • kurkkua
  • paprikaa
  • tomaattia
  • salsaa
  • guacamolea (avokadoa, sitruunanmehua, valkosipulia)
  • juustoa

Mukavaa uutta viikkoa! :)

muoti paivan-tyyli trendit ostokset
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.